Vyriausybė nepritarė minimalios algos susiejimui su vidutiniu atlyginimu

2012.02.02, 16:04
Persiųsk 37 Komentarai (37)

Vyriausybė nepritarė parlamentaro Gintaro Songailos siūlomiems Darbo kodekso pakeitimams, kuriuos įteisinus būtų nustatyta, jog minimali mėnesinė alga kiekvienais metais negali būti mažesnė už pusę Statistikos departamento paskelbto praėjusių metų vidutinio mėnesio atlyginimo dydžio.

Nuotrauka:  Herkaus Milaševičiaus Nuotrauka: Herkaus Milaševičiaus

Nepalaikyti siūlomų pakeitimų Vyriausybę ragino Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, anot kurios, toks minimalios mėnesio algos (MMA) skaičiavimas, kokį siūlo Seimo mišrios narių grupės frakcijos narys, būtų papildoma milijoninė našta šalies biudžetui ir verslui.

"Verslo žinios" rašė, kad ministerijos specialistai aiškino, jog siūlomas MMA nustatymas iš esmės būtų automatinis darbo užmokesčio indeksavimas, kai MMA dydis tiesiogiai priklausytų nuo ankstesnių metų šalies vidutinio darbo užmokesčio, o MMA būtų nustatoma neatsižvelgiant į Lietuvos ūkio plėtros tendencijas.

Anot ministerijos, jeigu įsigaliotų siūlomos pataisos, 2012 m. MMA siektų ne mažiau kaip 1.014 Lt ir būtų 26,4% didesnė negu šiuo metu nustatyta MMA. Ji dabar siekia 800 Lt iki mokesčių. Ministerija preliminariai suskaičiavo, kad tokiam MMA padidinimui iš valstybės ir savivaldybių biudžetų per metus reikėtų daugiau kaip 225 mln. Lt, o privačiame sektoriuje visą darbo dieną dirbantiems darbuotojams - daugiau kaip 270 mln. Lt.

Atremia nedarbo grėsme

Trečiadienį posėdžiavę Vyriausybės nariai įsiklausė į ministerijos pastabas ir nepritarė MMA susiejimui su vidutiniu atlyginimu. Ministrų kabinetas teigia, kad staiga padidinus MMA, Lietuvai grėstų nedarbo šuolis.

"Reikia ieškoti galimybių, kaip didinti minimalų mėnesinį darbo užmokestį, tačiau konkrečiai šiam įstatymo projektui siūloma nepritarti, visų pirma siekiant apsaugoti smulkųjį verslą ir nesukelti naujos nedarbo augimo bangos", - aiškinama Ministro pirmininko tarnybos išplatintame pranešime.

Vyriausybė sutiko su ministerijos specialistų nuomone, jog ko gero ne visos įmonės galėtų mokėti didesnę MMA, ypač abejojama dėl labai mažų įmonių. Teigiama, kad jei tokie nuogąstavimai pasitvirtintų, įmonės gali imti atleidinėti darbuotojus, trumpinti darbo laiką, atlygį mokėti nelegaliai.

Pritarta ir įžvalgoms, kad esant sudėtingai Europos ir pasaulio ekonomikų bei finansų rinkų padėčiai, žymus MMA didinimas, poreikis kelti darbo užmokestį kitiems darbuotojams, siekiant išlaikyti bent minimalų skirtumą tarp darbuotojų, gaunančių MMA, ir kvalifikuotų darbuotojų, gali lemti, kad Lietuvos ekonominė ir finansinė būklė dar labiau pasunkės.

Darbo kodekso pakeitimų iniciatoriai aiškina, kad įtvirtinus siūlomą MMA skaičiavimą sumažėtų atlyginimų išmokėjimas vokeliuose, padidėtų legalaus verslo dalis, trauktųsi šešėlinė ekonomika.

"Verslo žinios" rašė, jog profesinės sąjungos reikalauja MMA didinti iki 1.000 Lt ir tokios algos jos norėjo jau nuo šių metų pradžios.