Kaip apgaudinėjanti Graikija tapo apgauta

2012.03.06, 12:19
Persiųsk 48 Komentarai (48)

Su skolų burbulu kovojanti Graikija 2001-ųjų sutartyje su JAV banku "Goldman Sachs" susitarė kaip neafišuoti skolų, kurios vėliau pačiai šaliai pakabino akmenį po kaklu, interviu pasakoja esami ir buvę Graikijos pareigūnai.

Nuotrauka: "Bloomberg" / VŽ mont. Nuotrauka: "Bloomberg" / VŽ mont.

"Goldman Sachs" sandoris yra labai įdomi istorija apie du nusidėjėlius“, - sako Spyros Papanicolaou, nuo 2005 m. vadovaujantis Graikijos viešojo sektoriaus skolos valdymo agentūrai.

Už Graikijos skolos valdymą atsakingi pareigūnai "Bloomberg" naujienų agentūrai dėsto, kad Graikija 2001-iais iš JAV bankininkystės milžino „Goldman Sachs“ (GS) pasiskolino 2,8 mlrd. EUR (apie 9 mlrd. Lt), o įsipareigojo grąžinti 600 mln. EUR daugiau. Praėjo dešimtmetis, kol ES pareigūnai išsiaiškino, kad sutarties sąlygomis užmaskuoti žymiai didesni įsipareigojimai. Nuo 2001 m. besikaupusi Graikijos skola GS paaugo iki 5,1 mlrd. EUR.

Tai, kas padėjo graikams nuslėpti tikrąjį skolos dydį kartu tapo vos pakeliama našta – dabar šalis yra labiausiai prasiskolinusi valstybė euro zonoje. Jos įsiskolinimai sudaro 160% BVP.

Ponas Papanicolaou teigia, kad graikai tik vėliau suprato, ant ko sudėjo parašus, bet jau buvo vėlu - gražintina suma amerikiečiams pradėjo nepaliaujamai augti. GS tuo metu galėjo trinti rankomis: 2001 m. bankas gavo rekordines ketvirčio pajamas, o minėti 600 mln. EUR, sumokėti graikų, sudarė 12% viso investicinio portfelio pajamų. Dalį sutarties nuostatų europiečiams pavyko pakeisti, tačiau vėliau pasirodė, kad skolininkai užlipo nuo vilko ant meškos.

"Graikija yra dar vienas prastai aptarnauto kliento pavyzdys. Bankas neperspėjo kliento apie galimai pavojingas palūkanas", -  komentuoja Satyajitas Dasas, rizikos valdymo konsultantas.

Įklimpo

Christoforos Sardelis už skolų valdymą atsakingos agentūros vairo stovėjo būtent sandorio su GS metu. Pašnekovas atskleidžia sutarties ypatumus, kurie leido šaliai ES deklaruoti mažesnes skolas nei tikrasis jų mastas.

Pareigūno žodžiais, JAv bankininkystės milžinas sukonstravo išvestinę finansinę priemonę, kad JAV doleriais ir Japonijos jenomis išleisti Graikijos skolos vertybiniai popieriai apsikeitimo sandoriu buvo pakeisti į eurus tokiu santykiu ir tokiomis pastovių bei kintamų palūkanų apsikeitimo sąlygomis, kad leido paslėpti tikruosius šalies įsiskolinimus.

„Šis sandoris "Goldman" turėjo būti ypatingai pelningas“, - sutinka Saulis Rowe, konsultacijų bendrovės „Devon Capital“ partneris iš Londono.

1999-2004-iais Graikijos viešojo sektoriaus skolos valdymo agentūrai vadovavęs p. Sardelis atskleidžia, kad skolų maskavimo metodų Graikija yra išmokusi iš kitų ES narių – jis įvardijo Italiją. 

Graikijos pareigūnai interviu „Bloomberg“ taip pat pasakojo, kad pirmieji ženklai apie galimai užmaskuotus sutarties punktus paaiškėjo po 2001 m. rugsėjo 11-ąją JAV sukrėtusių teroristinių išpuolių. Kai biržose prasidėjo išpardavimas, pagal sutartyje su banku įtvirtintą formulę Graikijai teko prisiimti nuostolius. 2002-iais sandorio sąlygos buvo pakoreguotos (į formulę įtrauktas suderintas vartotojų kainų indeksas), tačiau vėlesni graikų skaičiavimai parodė, kad šalis dėl to patyrė 5,1 mlrd. EUR nuostolių.