Seimas iš naujo svarstys Buhalterinės apskaitos įstatymą

2012.04.17, 13:53
Persiųsk 22 Komentarai (22)

Seimas antradienį nusileido prezidentei, po "Verslo žinių" publikacijos sukritikavusiai parlamentarų prieš kelias savaites priimtą ir karštas diskusijas sukėlusį Buhalterinės apskaitos įstatymą. Įstatymas balandžio 24 d. turi būti svarstomas iš naujo.

Užsprendimą svarstyti įstatymą iš naujo antradienį balsavo 85 Seimo nariai, du atidavė balsus už tai, kad įstatymas būtų laikomas nepriimtu.

Nuo kitų metų įsigalioti turėjusiame įstatyme buvo numatyta, kad savarankiškai įmonėms apskaitos paslaugą teikiantys asmenys ar už įmonių apskaitą atsakingas asmuo tokias paslaugas teikiančioje bendrovėje privalės turėti  aukštąjį išsilavinimą, buhalterio profesionalo kvalifikaciją, o civilinę atsakomybę turės apsidrausti ne mažiau kaip 100.000 Lt suma. Įmonių buhalteriams tokie reikalavimai netaikomi.

Už svarstymą iš naujo balsavęs Žilvinas Šilgalis, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas, komentavo, jog "buhalterinių įmonių yra labai įvairių, ir tų, kurios labai mažos" ir tas 100.000 Lt draudimas neatrodo adekvatus siekiamiems tikslams.

"Mano manymu, viskas veikia teisingai tada, kai nėra persistengta" - kalbėjo p. Šilgalis.

Prezidentė anksčiau šį mėnesį paragino sumažinti minimalią metinės civilinės atsakomybės draudimo sumos ribą, taip sudarant platesnes galimybes patiems asmenims įvertinti prisiimamos rizikos laipsnį. Ji taip pat pasiūlė numatyti pakankamą pereinamąjį laikotarpį tam, kad "būtų užtikrintas tinkamas įstatymo įgyvendinimas ir asmenų teisėtų lūkesčių apsauga". Anot prezidentės, įmonių apskaitą tvarkančiam asmeniui būtų privalu turėti atitinkamą kvalifikaciją, kurios įgijimo tvarką patvirtintų Vyriausybės įgaliota institucija.

Seimo posėdyje antradienį socialdemokratas Vytenis Andriukaitis argumentavo, kad įstatymas turėtų būti laikomas nepriimtu, dėl Seimo Teisės ir Teisėtvarkos komiteto išvadoje nurodomų galimų prieštaravimų Konstitucinio Teismo doktrinai dėl veiklos teisių ir laisvių.

"Verslo žinios" rašė, jog Seimo priimtas Buhalterinės apskaitos įstatymas buhalterius supriešino ir padalino į dvi stovyklas: vieni naujus reikalavimus vertina labai gerai, kiti – itin nepalankiai. Teisininkai įspėjo, kad įstatymas kertasi su Konstitucija ir Europos Sąjungos paslaugų direktyva.

Nors patys buhalteriai sutinka, kad sektoriuje daug netvarkos – įmonių buhalteriją tvarko kas nori, paslaugos nekokybiškos, teikiamos atmestinai ir už minimalią kainą, tačiau, anot jų, įstatymas nukreiptas ne tam, kad keltų paslaugų kokybę, o tam, kad sunaikintų dalį buhalterines paslaugas teikiančių įmonių.

Danguolė Pranckėnienė, Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė, VŽ dėstė, kad norėdami neparasti teisės teikti paslaugas, atitinkamus sertifikatus iki naujųjų metų turėtų gauti keli tūkstančiai buhalterių, o tai, nesant įstatymo lydimųjų teisės aktų, neįmanoma. Ponia Pranckėnienė prognozavo, kad iš maždaug tūkstančio buhalterines paslaugas teikiančių įmonių įsigaliojus įstatymui būtų likę apie 300.

 "Verslo žinios", balandžio 5 d. numeris.::Nuotrauka: VŽ
"Verslo žinios", balandžio 5 d. numeris. Nuotrauka: VŽ