Tapti Metų CEO pretenduoja keli šimtai vadovų

2012.04.19, 12:29
Persiųsk 5 Komentarai (5)

Iš TOP 1000 didžiausių Lietuvos bendrovių — 400 bendrovių vadovai pretenduoja į Metų CEO titulą. Tiek vadovų atitinka pagrindinius kriterijus: įmonė 2010 m. turėjo baigti pelningai, o vadovas šį postą bendrovėje užima ne mažiau kaip 2 metus.

Nuotrauka: VŽ Nuotrauka: VŽ

Daugiau informacijos
Kai įmonei sekasi, paprastai šis nuopelnas priskiriamas visam kolektyvui, kai nepasiekiama užsibrėžtų rezultatų, atsakomybę turi prisiimti vadovas. Kaip rašė VŽ (2012 03 02), per praėjusius metus pasikeitė beveik dešimtadalio stambiausių Lietuvos bendrovių vadovai: labiausiai direktorių kaitą skatino ryškesni apyvartos šuoliai ar nuosmukiai.

„Stambios įmonės gerokai jautriau reaguoja į prarandamas pozicijas rinkoje. Imkime į didžiausių bendrovių TOP 1000 sąrašą patenkančias įmones: per praėjusius metus sąraše jos nukrito mažiau nei per 100 pozicijų, tad buvo pakeista 9% vadovų, o iš tų, kurios nusileido dar žemiau,  pakeista 15% direktorių“, – VŽ yra sakęs Romualdas Trumpa, UAB „Creditreform Lietuva“  direktoriaus pavaduotojas.

Vis dėlto išanalizavus TOP 1000 sąrašą paaiškėjo, kad net 400 įmonių vadovų gali pretenduoti į Metų CEO titulą. Esminiai kriterijai atrenkant kandidatus – bendrovės 2010 m. dirbo pelningai (į sąrašą neįtrauktos įmonės, kurios dirbo pelningai, bet pelno neviešino) ir vadovai joms vadovauja ilgiau nei 2 metus (kandidatų sąrašas gali šiek tiek keistis, gavus visų įmonių 2011 m. finansinių rezultatų ataskaitą).

Dabartinį kandidatų sąrašą galite rasti čia.

Lyderystė privaloma

Net stipriausius vadybos mokslus išėję vadovai ne visada sugeba būti lyderiai. Tai, jog kandidatų į Metų CEO sąraše yra net 400 pretendentų, rodo, kad šalies verslas tikrų lyderių nestokoja.

„Jokių didelių laimėjimų neįmanoma pasiekti, jei vadovas bus stagnatorius, besilaikantis to, kas sena, nesiryžtantis keistis, vengiantis iššūkių. Lyderio reakcija į iššūkius – geriausias lyderystės katalizatorius. Tai lyderio akistata su jo paties kompetencija, įsipareigojimu, vertybėmis. Tai visada atskleidžia tikrąjį vadovo mąstymą, požiūrį“, – aiškina Rasa Paulienė, verslo konsultantė, lektorė, ji pabrėžia, kad lyderiai yra nuolatinio tobulėjimo fanatikai. Jiems nuolatinis mokymasis – pagrindinė meistriškumo pasiekimo, lyderystės kompetencija. Meilė ir sveikas fanatizmas veiklai, kuria lyderis užsiima, yra geriausia motyvacija jam pačiam ir geriausias energijos užtaisas, perteikiamas kitiems.

„Lyderystė yra komandinis sportas, todėl vadovas turi mokėti įtraukti kitus, suvokti, kaip turi būti kuriami santykiai su pavaldiniais, kurie lemtų puikų visos  organizacijos rezultatą, o ne lyderio asmeniškai“, – lyderystės esmę nusako konsultantė.

Portretas

Piešiant statistinio vadovo portretą, ryškėja šie bruožai: jis yra per 50 metų, vadovauja įmonei Vilniaus apskrityje, kurioje dirba per 600 žmonių. Panašūs portreto potėpiai matyti ir pernai. Tai rodo, kad vadovaujančio asmens branda yra svarbus veiksnys: nors Lietuvos verslas yra palyginti jaunas, nemažai jaunų vadybininkų pakyla į vadovų  pozicijas, tačiau prie stambių įmonių vairo paprastai stoja gyvenimiškosios patirties ir vadybos patirties sukaupę direktoriai. 

Šiemet, kaip ir pernai, tarp įmonių, kurių vadovai pretenduoja tapti Metų CEO, stambiausia — mažmeninės prekybos „Palink“ grupė, jos 2010 m. pardavimo pajamos sudarė 2,04 mlrd. Lt. Paskutinė sąraše pagal 2010 m. pardavimo pajamas — pakavimo įrengimų gamybos AB „Fasa“, jos pardavimo pajamos buvo 8,9 mln. Lt.

Vidutinis 400 bendrovių pardavimų pelningumas 2010 m. — 7%. Didžiausias pardavimų pelningumas — jūrų transporto ir logistikos įmonių grupės „DFDS Seaways“ ( 62%), kuriai vadovauja Jonas Nazarovas. Sunkiausia pelno lėkštė — trąšų gamybos AB „Lifosa“, kurios vadovas Jonas Dastikas. Bendrovės ikimokestinis pelnas 2010 m. siekė 283,5 mln. Lt

Įmonėse, kurių vadovai pretenduoja tapti Metų CEO, vidutinis darbuotojų skaičius yra 320. Daugiausia pavaldinių (10.419  darbuotojų) turi Stasys Dailydka, AB „Lietuvos geležinkeliai“ generalinis direktorius.

Beje, tarp kandidatų į Metų CEO yra 27 moterys. Pernai iš 151 įmonės vadovo, kurie pretendavo į šį titulą, aukščiausią vadovaujamą poziciją užėmė tik 9 moterys.

***
Nuotrauka: VŽ
Nuotrauka: VŽ

Nuotrauka: VŽ
Nuotrauka: VŽ