Akcininkų medžioklė Serbijoje gali būti naudinga "Arvi" ir "Sanitex"

2012.04.26, 12:52
Persiųsk 3 Komentarai (3)

Prieš rinkimus Serbijoje pradėta kelių įmonių akcininkų medžioklė gali būti naudinga Lietuvos verslininkams ginče dėl 100 mln. Lt nuostolių, mano Vidmantas Kučinskas, įmonių grupės "Arvi ir Ko" valdybos pirmininkas.

Vidmantas Kučinskas, įmonių grupės "Arvi ir Ko" valdybos pirmininkas. :: Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo Vidmantas Kučinskas, įmonių grupės "Arvi ir Ko" valdybos pirmininkas. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo

Bendrovė pranešė, kad Serbijos valstybinės institucijos pradėjo reidus prieš prieš keleto įmonių akcininkus, kurie esą neteisėtai privatizavo įmones. Į šį sąrašą pateko ir trąšų gamykla "HIP-Azotara", kurios privatizavime 2006 metais dalyvavo Lietuvos įmonės - prekybininkė "Sanitex" ir "Arvi".

"Sunku suvokti, kodėl serbai pradėjo tokius veiksmus. Galiu tik spėti, kad tai politinė akcija, kuri mums gali būti naudinga. Vašingtone Tarptautiniame investicijų gynimo centre greitai bus svarstoma gamyklos nusavinimo istorija ir byla gali įgauti politinį atspalvį", – "Verslo žinioms" komentuoja p. Kučinskas.

Po neatlygintino gamyklos nusavinimo 2009 m. "Arvi" ir "Sanitex" konsorciumas turi 32% "HIP-Azotara" akcijų, tačiau įmonės valdyme nedalyvauja. 2006 m. gamyklą už 45 mln. Lt nupirkęs konsorciumas valdė 80% akcijų - "Arvi" turėjo 65%, "Sanitex" - 15%.

Dalis akcijų buvo nusavinta po to, kai Serbijos valdžia konsorciumą apkaltino įsipareigojimų nevykdymu ir nutraukė privatizavimo sutartį.

Lietuviams atstovaujantys teisinininkai tokių Serbijos veiksmų žalą vertina daugiau nei 100 mln. Lt.

"Kiek mums žinoma iš oficialių pranešimų, gamykla per trejus metus patyrė daugiau nei 20 mln. EUR (69 mln. Lt) nuostolių. Galbūt tai ir buvo valdžios veiksmų priežastis", – kalba p. Kučinskas.

Anot "Arvi", "iš Serbijos spaudos pranešimų aiškėja, jog <..> trąšų gamyklą "HIP-Azotara" ketina įsigyti Rusijos dujų koncernas "Gazprom".

Savo ruožtu lietuviai šiuo metu bando per Lietuvos užsienio reikalų ministeriją išsiaiškinti padėtį Serbijoje.

Taip pat pranešama, kad Tarptautiniame investicijų ginčų sprendimo centre Vašingtone neseniai buvo priimtas lietuviams palankus sprendimas: arbitrai nusprendė išsyk pereiti prie ginčo nagrinėjimo iš esmės ir atmetė Serbijos vyriausybės reikalavimą iš pradžių nagrinėti jurisdikcijos klausimus. Teigiama, kad tokiu atveju galutinis sprendimas bus priimtas 4-6 mėnesiais anksčiau nei siekė serbai.

Vietos reikalai

Gegužės 6 dieną šalyje rengiami prezidento, parlamento ir savivaldybių rinkimai. 

"Arvi" informuoja, kad suimtasis "HIP-Azotaros" akcininkas Dušanas Stuparas yra stambus šalies verslininkas ir vienas pagrindinių kandidato į prezidentus Tomislavo Nikoličiaus finansinių rėmėjų. Ponas Nikoličius yra stipriausias dabartinio prezidento Boriso Tadičiaus konkurentas.

Apklausos rodo, kad opozicinės "Serbijos progresyvios partijos" bei jos lyderio p. Nikoličiaus populiarumas auga.

Praėjusią savaitę atliktos apklausos duomenimis, už p. Nikoličių rinkimuose balsuotų 36,1% respondentų, už p. Tadičių - 35,7%, pirmadienį rašė "Bloomberg" naujienų agentūra. Tiesa, apklausų paklaida yra 3%.

Apsisprendusiųjų už ką balsuoti respodentų praėjusią savaitę buvo 46%. 27% žadėjo nedalyvauti rinkimuose, 18% dar neapsisprendė dėl dalyvavimo, o 8% nežinojo, už ką balsuos.