Siūlymai atidėti lėšų "Klaipėdos naftos" akcijoms pirkti patraukė dėmesį

2012.04.26, 18:37
Persiųsk 0 Komentuok

Baltijos šalių akcijų indeksų pokyčiai ketvirtadienį buvo nežymūs, apyvartos menkos. „Klaipėdos naftos“ pelno paskirstymo projektas buvo papildytas rezervo savoms akcijoms pirkti formavimu, o tai paskatino investuotojus atsigręžti į šią poziciją.

Indeksas „OMX Baltic Benchmark“, atspindintis trijų Baltijos šalių akcijų biržų pokyčius, ketvirtadienį krito 0,08%.

„Pastaruoju metu Baltijos šalių biržos santūriai reaguoja į įvykius užsienio šalių kapitalo rinkose, nepaisoma nei ryškesnių kritimų, nei kilimų“, – komentuoja Darius Slavinskas, FMĮ „Orion Securities“ finansų makleris.

Pasak jo, dabar Baltijos šalių bendrojo indekso ir skirtingų šalių biržų indeksai yra pakilę daugiau nei 200 savaičių vidurkis ir susidaro įspūdis, kad pavasarinė korekcija jau yra įvykusi.

„Rinkos dalyvius tenkina dabartinės akcijų kainos, tad jie nesiryžta mažinti kainų pardavinėdami akcijas, bet nenori ir pirkti, tad rinkoje – sąstingis" – teigia p. Slavinskas.

Apyvarta Vilniaus biržoje ketvirtadienį siekė vos 0,15 mln. EUR.

„Tokie apyvartos lygiai Vilniaus biržoje buvo prieš 10 m., o žinant, kad artėja vasara, kai apyvarta biržoje dar labiau sumažėja, dabartinė situacija tikrai nedžiugina“, – sako p. Slavinskas.

Suformavo rezervą

Ketvirtadienį buvo įregistruotas „Klaipėdos naftos“ (KN) akcininkų susirinkimo, įvyksiančio šiandien, alternatyvus pelno paskirstymo sprendimų projektas, jame, be anksčiau numatytų siūlymų 56,9 mln. Lt skirti dividendams, o 3,5 mln. Lt – į privalomąjį rezervą, dar siūloma suformuoti 55 mln. Lt rezervą savoms akcijoms įsigyti.

Pasikeitę naftos perdirbimo bendrovės pelno skirstymo planai šiek tiek išjudino prekybą Vilniaus biržoje, apyvarta KN akcijomis sudarė beveik trečdalį visos biržos apyvartos, o akcijų kaina kilo 0,49%, iki 0,407 EUR.

„Naujiena dėl rezervo akcijoms pirkti suformavimo paskatino investuotojus įsigyti KN akcijų ir prekybos metu kaina buvo pašokusi net iki 0,43 EUR už akciją. Naujiena yra neabejotinai gera, nes savų akcijų supirkimas yra savotiška dividendų išmokėjimo forma, tačiau reikia nepamiršti, kad siūlymas suformuoti rezervą akcijoms supirkti nėra užtikrinimas, kad akcijos tikrai bus superkamos, taip pat neaišku, kada tai bus daroma“, – aiškina p. Slavinskas.

Trečiadienį įvykusiame „Grigiškių“ akcininkų susirinkime buvo patvirtinti visi sprendimų projektuose numatyti punktai, tarp jų ir sprendimas išmokėti po 0,006 EUR (0,02 Lt) už akciją  dividendus. „Grigiškių“ kaina krito 2,15%, iki 0,545 EUR, akcijų buvo perleista už maždaug 4.000 EUR.

„Klaipėdos baldų“ akcininkų susirinkime dividendų akcininkams nuspręsta nemokėti, tačiau priimtas sprendimas suformuoti 1 mln. Lt rezervą savų akcijų pirkimui.

Talino biržos apyvarta siekė apie 0,67 mln. EUR, iš jų tiesioginiais sandoriais buvo perleista akcijų už 0,32 mln. EUR, 7 bendrovių akcijos kilo, 2 krito.

Atgal į realybę

Vakarų Europos akcijų indeksai neturėjo aiškios krypties, kai buvo paskelbta apie euro zonos vartotojų pasitikėjimo indekso nuosmukį, o Italija išplatino skolos vertybinius popierius už aukštesnes palūkanas.

Bankų sektoriaus akcijų kainos krito, Vokietijos „Deutsche Bank“ ir Ispanijos „Banco Santander“ akcijoms fiksuojant didžiausius nuopuolius.

„Po euforijos, kuri apėmė investuotojus Europos centriniam bankui įliejus į rinkas papildomo kapitalo, grįžome į tikrovę. Kalbant apie šalių biudžetų deficitus, statistika ir toliau bus negailestinga, nes šalys nesiima pakankamai veiksmų problemoms spręsti, ekonomikos augimo sulauksime negreit“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ komentuoja Matthieu Giuliani, banko „Banque Palatine“ turto valdytojas.

Vakarų Europos akcijų rinkos indeksas „Stoxx Europe 600“ 17.12 val. Lietuvos laiku buvo pakilęs 0,06%.