Išsikvėpė ES užmojis pažaboti reitingų agentūras

2012.04.04, 16:20
Persiųsk 0 Komentuok

Reitingų agentūrų sparnus po jam neįtikusių sprendimų žadėjęs apkarpyti Briuselis imasi nuosaikesnės laikysenos – finansų ministrai turėtų peržiūrėti ankstesnį sprendimą įpareigoti skolintojus kas kelerius metus keisti reitingų agentūrą.

„Vietoj to, kad riešuto kevalą perskeltų plaktuku, Europa naudoja sprogmenis. Tuomet paaiškėja, kad norėta ne tokio teisės akto ir jis atsiimamas“, - reaguodamas į Briuselio sprendimą peržiūrėti tvarką, reikalaujančią kas kelerius metus rotuoti reitingų agentūras, sako Jonathanas Pitkanenas, "Threadneedle Asset Management", kredito tyrimų vadovas.

Investuotojams ES planai nepatiko nuo pradžių. Argumentas – priverstinis agentūrų rotavimas gali investuotojus suvesti su kompanijomis, kurios neturi tokios patirties kaip didžiosios konkurentės, rašo „Bloomberg“ naujienų agentūra.

Pats Briuselis svarstė įkurti "europietišką" reitingų agentūrą, tačiau vėliau Michelis Barnieras, už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras, pareiškė, kad tai "būtų brangus malonumas".

Reitingų agentūros ES pradėjo neįtikti prasidėjus finansų krizei. Tuomet šioms priekaištauta, kad nenumatė artėjančios krizės bangos ir toliau taikė (kaip vėliau paaiškėjo) realybės neatitinkančius skolinimosi reitingus. Daugiausia pylos teko milžinėms – „Standard & Poor’s“, „Moody’s Investors Service“ ir „Fitch Ratings“.

Į kritikos verpetą kompanijos buvo įsuktos karpant Graikijos reitingus. Ir tada, kai, pareigūnų nuomone, neskubėjo kelti reitingų skolų krizės aukoms, kurios neva nusipelnė aukštesnių reitingų už įgyvendintas biudžeto reformas.

Pamažu nusiramina ir investuotojai į agentūras. Štai „Moody’s“ akcijos Niujorko vertybinių popierių biržoje nuo lapkričio vidurio, kai prabilta apie agentūrų sparnų karpymą, pabrango 23%. Tuo pačiu laikotarpiu „Standard & Poor’s“ savininkės „McGraw-Hill“ akcijų vertė pakilo 11,5%.

Kredito reitingas yra vienas iš rodiklių, į kuriuos atsižvelgia užsienio investuotojai skolindami šaliai. Todėl geresnis reitingas ar jo perspektyva (išankstinis signalas apie tai, kad reitingas gali būti pakeistas) gali paveikti skolinimosi tarptautinėse rinkose kainą.