EK: Lietuvos biudžeto deficitas šiemet viršys 3% BVP

2012.05.11, 16:58
author!!
Persiųsk 4 Komentarai (4)

Lietuva šiemet greičiausiai nesumažins biudžeto deficito iki numatytų 3% bendrojo vidaus produkto (BVP), nurodė penktadienį valstybių ekonomikos prognozes atnaujinusi Europos Komisija (EK).

Komisijos manymu, fiskalinis deficitas Lietuvoje šiemet mažės 2,3 procentinio punkto iki 3,2% BVP, skelbia "Bloomberg". Tokiu būdu Lietuvos deficito rodiklis penktus metus iš eilės viršytų 3% ribą.

Tokią prognozę EK grindžia tuo, kad deficito mažinimas pasiektas daugiausia dėl išlaidų ribojimo, o valstybės pajamų ir BVP santykis ir toliau mažėjo. Tuo tarpu didindama pajamas valstybė kliaujasi nemokestinėmis įplaukomis - planuoja gauti daugiau dividendų iš valstybinių įmonių bei pajamų už taršos leidimų pardavimą.

Be to, nurodoma, kad 2013 m. baigsis kai kurios biudžeto konsolidavimo priemonės, pavyzdžiui, valstybės tarnautojų atlyginimų įšaldymas. Vis tik, EK manymu, realu, kad Lietuva pasiektų 3% nuo BVP deficito rodiklį kitais metais.

Tuo tarpu Lietuvos Finansų ministerija "Verslo žinioms" prieš savaitę pateikė komentarą, jog nemato priežasčių, kodėl Lietuvai nustatyti tikslai šiemet galėtų keistis.

"Lietuva jau šiais metais turės sumažinti fiskalinį deficitą iki BVP 3% ribos", - nurodė ministerija.

"Snoro" pėdsakas

EK taip pat nurodo, kad Lietuvos valdžios sektoriaus skolos rodiklis nuo 38,5% 2011 m. turėtų padidėti iki 41% BVP. Tam įtakos turės ir paskola Indėlių ir investicijų draudimo fondui, kuris išmokėjo kompensacijas bankrutavusio banko "Snoras" indėlininkams.

Lietuvoje analitikai prognozavo, kad jei šalis ateityje laikysis finansinės drausmės, artimiausiais metais įsiskolinimo lygis gali sumažėti.

Rokas Bancevičius, DNB vyresnysis analitikas, balandį prognozavo, kad Lietuvos įsiskolinimo lygis 2012 m. pabaigoje turėtų sudaryti 40,3% nuo BVP.

„Džiugina tai, kad skolos didėjimo dinamika 2012 m. turėtų akivaizdžiai sulėtėti. Jei Lietuva ir toliau laikysis drausmingos fiskalinės politikos, artimiausiais metais galėtume tikėtis ir nominalaus įsiskolinimo lygio mažėjimo“, – nurodo Rokas Bancevičius, DNB vyresnysis analitikas.

Deficitas ir skola yra vieni iš kriterijų, pagal kuriuos sprendžiama, ar šalis gali įsivesti eurą. Deficito rodiklis neturi viršyti 3% BVP, skola - 60% BVP.

Lietuvos Vyriausybė planuoja, kad šalis eurą galės įsivesti 2014 m., tačiau bankų analitikai realesne euro įvedimo data laiko 2015 m.