Pagrindinis "Fasos" tikslas – patekti į aukštesnę gamintojų lygą

2012.05.13, 09:53
Persiųsk 0 Komentuok

Pakavimo automatus, skirtus maisto pramonei, gaminanti Marijampolės AB „Fasa“ baigia kurti naujos kartos pakavimo įrenginį, su kuriuo tikisi įsitvirtinti tarp pasaulinių tokios įrangos gamintojų. 

„Kol kas gaminame palyginti nedidelės pridėtinės vertės gaminius, tačiau tikimės patekti į aukštesnę gamintojų lygą – ir įrenginių kokybės, ir jų galimybių atžvilgiu. Tai leistų tikėtis pelningesnių užsakymų“, – apie įmonėje baigiamo kurti naujo pakavimo įrenginio ir įmonėje diegiamos kokybės politikos naudą aiškina Audrius Budraitis, AB „Fasa“ generalinis direktorius. 

„Fasa“, panaudodama ES fondų paramą ir nuosavas lėšas, netrukus turėtų baigti naujojo pakavimo automato prototipą, o tada galės imtis komercinės jo gamybos.

Naujasis automatas leis įmonei išplėsti siūlomų gaminių paletę, o tai padės dar padidinti klientų ratą ir įsitvirtinti naujose eksporto rinkose, viliasi įmonės vadovas. „Šiuo metu mūsų gaminamo automato pajėgumas siekia iki 80 pakuočių per minutę, o naujasis  pagal projektinę užduotį sieks iki 150 pakuočių per minutę. Bus gerokai išplėstos galimybės jį valdyti, jis galės dirbti įvairesniais režimais“, – naujojo automato pranašumus, kurie turėtų sudominti užsakovus, mini p. Budraitis.

Kaip vieną didžiausių pastarųjų metų pasiekimą jis mini stiprios projektavimo ir konstravimo bazės įmonėje sukūrimą, šis potencialias, anot vadovo, leidžia tikėtis, kad ateityje bus kuriami nauji klientų poreikius tenkinantys produktai.

Didina vertę

Anot „Fasos“ vadovo, nauji gaminiai ir turimų kokybės gerinimas yra strateginis įmonės tikslas siekiant padidinti produkcijos vertę, o kartu ir daugiau uždirbti. Tam investuojama į staklių ir gamybos procesų valdymo modernizavimą, įvesta kokybės kontrolės sistema, pagal kurią tikrinama kiekviena pagaminta detalė, iš kurių vėliau surenkami įrenginiai.

„Produkcijos kainą kelti galima tik didinant jos vertę, o viena svarbiausių prekių vertės dedamųjų – kokybė ir patikimumas, juk tiekiame įrangą maisto pramonės įmonėms, kurioms kiekviena prastova tampa didele problema“, – aiškina p. Budraitis. 

Įdomiausia Afrika

Šiuo metu įmonė eksportuoja per 95% produkcijos, o dosniausios gamintojams maržos yra iš užsakymų Afrikos šalyse, čia, pasak „Fasos“ vadovo, uždarbis neretai būna solidesnis nei Skandinavijoje ar Vakarų Europoje.

„Esame priėmę strateginį sprendimą ypač aktyviai dirbti Afrikoje, nors tai ir nėra lengva dėl verslo kultūros skirtumų. Domina Alžyras, kur diegiama valstybinė pienininkystės plėtros programa, – ji pasiekusi dar tik pradinę stadiją, bet jau turime 4 užsakymus. Orientuojamės ir į Maroką, Pietų Afrikos Respubliką, Zambiją, kur jau pradeda veikti mūsų įrangos pirmoji linija“, – vardija p. Budraitis.

Per pastaruosius metus „Fasai“ pavyko įsitvirtinti ir kitose kylančiose rinkose – Irake, Indijoje, Turkijoje, be to, šiuo metu ji atlieka stambų užsakymą klientui Venesueloje. O aplinkinės posovietinės šalys, kur skaičiuojant užsakymų kiekį, šiuo metu keliauja apie pusė įmonės produkcijos, dėl palyginti mažo uždarbio domina vis mažiau.

„Skaičiuojant pagal gaunamą pelną, gerokai įdomesnės kitos rinkos, į jas ir orientuojamės“, – aiškina p. Budraitis.

Pelningesnių rinkų atsiradimas pernai leido įmonei padidinti pardavimus ir uždirbti pelno, tiesa, 2011 m. rezultatų „Fasos“ vadovas nemini, kol jų nepatvirtino įmonės akcininkai. Tačiau pasidžiaugia, kad pernai įmonės apyvarta buvo gerokai didesnė nei visą pastarąjį dešimtmetį (2010 m. „Fasos“ pajamos siekė 8,9 mln. Lt, 2009 m. – 7,69 mln. Lt).

Pasak p. Budraičio, nemažai klientų įmonė randa užmezgusi kontaktus parodose, jų yra aplankius dešimtis. „Pastebėjome ir tai, kad nereikia nuvertinti interneto galimybių. Nors informacijos pateikimas vienoje ar kitoje industrinėje duomenų bazėje per metus gali kainuoti kelis tūkstančius eurų, rizikuoti verta. Taip radome nemažai klientų“, – atrastą receptą mini jis ir priduria, kad reikia laiko ir pinigų įvairioms duomenų  bazėms išbandyti, kad būtų galima rasti duodančias didžiausią naudą.

***
Tekstas skelbtas gegužės 3 d. dienraštyje „Verslo žinios“.