Mokesčių inspekcijai užkliuvo akcininkų paskolos įmonėms

2012.05.22, 07:06
Persiųsk 30 Komentarai (30)

Įmonės akcininkai, fiziniai asmenys, savo įmones neretai finansuoja suteikdami joms paskolas, nes per tokių paskolų palūkanas pelną galima išsimokėti nemokant mokesčių. Tokia galimybė neprasprūdo pro mokesčių administratorių regos lauką, jie ketina tam tikrais atvejais šias išmokas apmokestinti kaip dividendus – 20% tarifu.

Vilma Vildžiūnaitė, VMI viršininko pavaduotoja: „Šis klausimas svarstomas, negaliu atskleisti tam tikrų aplinkybių, tačiau žiūrime, ar tai atitinka ekonominę logiką, ar toks elgesys ekonomiškai pagrįstas.“ :: Nuotrauka:  Vladimiro Ivanovo Vilma Vildžiūnaitė, VMI viršininko pavaduotoja: „Šis klausimas svarstomas, negaliu atskleisti tam tikrų aplinkybių, tačiau žiūrime, ar tai atitinka ekonominę logiką, ar toks elgesys ekonomiškai pagrįstas.“ Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo

Rūta Bilkštytė, konsultacijų bendrovės UAB „Fidexperta“ partnerė, pažymi, kad šiuo metu populiaru pinigus iš verslo išsimokėti kaip palūkanas už akcininko savo įmonei paskolintus pinigus.

Jei akcininkas, fizinis asmuo, pelną išsimoka kaip dividendus, bendra mokesčių našta siekia 32% – reikia sumokėti 15% pelno mokestį ir 20% dividendų mokestį. Jeigu akcininkas savo įmonei suteikia paskolą, jis pelną gali išsimokėti kaip palūkanas. Palūkanos, anot p. Bilkštytės, tampa įmonės sąnaudomis, todėl nuo šios sumos nereikia mokėti pelno mokesčio. Be to, jei paskola suteikiama ilgesniam kaip vienerių metų laikotarpiui, nepamokestinamos ir fiziniam asmeniui mokamos palūkanos.

„Išvengiama ir pelno, ir pajamų mokesčių, todėl tai labai paplitęs verslo finansavimo būdas“, – teigia p. Bilkštytė.

Vilma Vildžiūnaitė,  VMI viršininko pavaduotoja, audito bendrovės UAB „Grant Thornton Rimess“ ir laikraščio „Verslo žinios“ organizuotoje konferencijoje „Efektyvus mokesčių planavimas 2012 m.“ užsiminė, kad mokesčių administratorius, vertindamas tokį verslo finansavimo būdą, gali pritaikyti turinio viršenybės prieš formą principą ir palūkanas apmokestinti kaip dividendus.

* * *