Bankrotai šienauja naujus ir mažus verslus

2012.06.27, 09:52
Persiųsk 42 Komentarai (42)

Mažmeninės prekybos įmonių bankrotų Lietuvoje šiemet padaugėjo trečdaliu, maitinimo įstaigų - du kartus. Dažniausiai žlunga jaunos įmonės, rodo kreditų biuro "Creditinfo" duomenys.

Per pirmus penkis šių metų mėnesius Lietuvoje bankrutavo 80 mažmeninės prekybos įmonių ir 46 maitinimo įstaigos - atitinkamai 33% ir 2,1 karto daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

Anot Alinos Buemann, kreditų biuro kredito rizikos vadovės, dauguma bankrutavusių įmonių buvo įsteigtos nuo 2007 iki 2010 m.

"Įėjimas į prekybos rinką paprastai nėra sudėtingas, tam nereikia stambaus kapitalo. Tikėtina, kad 2007 m. įmonės buvo steigiamos dėl tuomet dar kilusios ekonomikos. Tuo metu 2009 ir 2010 m. jos jau buvo steigiamos gelbėjantis nuo nedarbo arba atsiradus nišinei paklausai, pavyzdžiui, dėvėtiems drabužiams ar kitiems daiktams", - komentavo ji.

Didžioji dalis bankrutavusių mažmenininkų nespecializuotose parduotuvėse prekiavo maistu, gėrimais ir tabaku. Bankroto atvejų tai pat dažniau pasitaikė tarp baldų, apšvietimo įrangos ir kitų namų ūkio, drabužių, metalo dirbinių, dažų ir stiklo prekybininkų.

Anot p. Buemann, bendrieji mažmenininkų apyvartos rodikliai auga, tačiau mažėja pelningumas.

Bendras bankrotų skaičius palyginamuoju laikotarpiu išaugo ketvirtadaliu ir pasiekė 554.

Arturas Mackevičius, Kauno smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos valdybos pirmininkas, VŽ yra sakęs, jog šiuo metu sunku prognozuoti, kiek steigiamų naujų įmonių veiklą tęs bent kelerius metus.

"Dabar atsiranda tokių vienkartinių įmonėlių internetinių, kurios nieko negamina, arba atidaromas koks nors bariukas, kuris po pusantrų metų užsidaro, tačiau, tarkime, mažmeninės prekybos srityje mažuosius su žemėmis toliau lygina didžiųjų prekybos centrų buldozeris, kai į kiekvieną miestelį jų ateina ir suleidžiama po keturis penkis", - birželio pradžioje kalbėjo p. Mackevičius.

Anot jo, šiuo metu bet kokie pasiūlymai gerinti smulkiųjų padėtį dažniausiai ateina "iš apačios", t.y. paties verslo, o įstringa pasiekę politikus.