Verslas laukia Europos patento

2012.06.28, 07:02
Persiųsk 0 Komentuok

Europos verslas viliasi, kad ketvirtadienį Briuselyje prasidėsiančiame ES viršūnių susitikime lyderiai skirs laiko ir Europos patentų temai. Derybos dėl Europos bendros patentų sistemos vyko beveik 40 metų, atėjo laikas lūžio taškui, teigia verslo atstovai.

Europa, neturinti bendros patentų sistemos, pralošia konkurencingumo rungtynėse su kitomis didžiausios ekonomikos pasaulyje šalimis – JAV ir Kinija. Patvirtinti patentą visose 27 ES šalyse narėse atsieina apie 30.000 EUR,  maždaug 15 kartų brangiau nei JAV.

Benoit Battistelli, Europos patentų biuro (EPB) vadovas, sako, kad, nesugebėjus susitarti iki birželio pabaigos, kaip užsibrėžė ES šiuo metu pirmininkaujanti Danija, sprendimas gali būti vėl atidėtas dešimtmečiui ar ilgiau.

„Tuo metu JAV ar Kinija toliau tobulins savo sistemas“, – perspėja p. Battistelli.  Didžiausias kliuvinys deryboms dėl Europos patento baigti – nesutarimas, kur turėtų įsikurti Europos patentų teismas: Paryžiuje, Londone ar Miunchene.

Apdovanojimai

EPB neseniai Kopenhagoje įteikė Europos išradėjų apdovanojimus tyrėjams, kurių moksliniai pasiekimai buvo lydimi komercinės sėkmės. Tarp apdovanotųjų – ir Danijos kompanija WIDEX, sukūrusi metodą kompiuteriu projektuoti ir gaminti individualizuotus klausos aparatus. Apdovanoti vaistų hepatitui B gydyti, lazerinio regos sutrikimų šalinimo metodo, Wi-Fi ryšio, alternatyvaus kuro kapsulės kūrėjai.

„Stengiamės pateikti tokius išradimų pavyzdžius, kurie tapo ekonomiškai sėkmingais projektais, o jais tampa tik ribotas skaičius patentų. Nemėginame lyginti vienos technologijos su kita, kaip neįmanoma palyginti obuolio ir kriaušės. Patentai registruojami telekomunikacijų, IT, biotechnologijų, medicinos srityse“, – vardija p. Battistelli.

Jis pabrėžia, kad išradimai pritaikomi ir tradiciniuose sektoriuose, kaip italo Mario Polegato sukurta orui pralaidi „Geox“ batų danga.

Išspręsti šalių narių tarpusavio nesutarimus dėl Europos patento ragina Maire Geoghegan-Quinn, už mokslinius tyrimus ir inovacijas atsakinga EK narė. Anot jos, tai, kad Europa nesuteikia teisės pigiai įsigyti patentus visoje Bendrijoje, tampa savotišku „mokesčiu verslui“, su kuriuo Europa neturėtų taikstytis.