Valstybė atsisakė planų sutelkti žemės sklypus

2012.07.11, 16:07
Persiųsk 3 Komentarai (3)

Žemės ūkio ministerija nusprendė nesiimti žemės konsolidacijos projekto, kuris kainuotų šimtus milijonų litų. Vietoj to už 37 mln. Lt regionuose bus masiškai atlikti žemės matavimai.

Vienas toks projektas, kainuojantis apie 80.000 Lt, jau parengtas Veprių seniūnijoje Ukmergės raj.

„Matome, kad žemės konsolidacijai leisti pinigus neprasminga. Geriau parengsime kompleksinius planus, kuriuose bus numatyti kiekvieno regiono prioritetai. Pavyzdžiui, nenorime, kad Varėnos raj. augintų kviečius, nes derliaus ten nebus. Tačiau šis regionas puikiai tinka vystyti gyvulininkystę“, – aiškina Mindaugas Kuklierius, žemės ūkio viceministras.

Valdininkas sako, jog šie planai bus naudingi po 2014 m. skirstant paramą. Iki šiol pinigai kartais buvo tiesiog švaistomi. Žmonės smėlynuose sodindavo ąžuolynus, nes jiems skirtos didelės ES kompensacijos, ir nesukdavo galvos, kad miškas per keletą metų paprasčiausiai žūdavo.

„Lietuvoje tokie projektai kaip žemės konsolidacijas vyksta sunkiai, nes čia susipina per daug interesų. Abejojau, ar tai iš viso įmanoma. Iš kitos pusės, be paramos detaliesiems planams rengti nebuvo verta net pradėti“, – vertina Bronius Markauskas, Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas.

Jį esą nustebino Žemės ūkio ministerijos viltys, kad šie projektai taps masiniai.

Pagal statistiką bendrovės ir fiziniai asmenys per keletą metų įgyvendino 14 konsolidacijos projektų.

„Tokių planų imdavosi žmonės, patikėję konsultantų pažadais. Tik vėliau jie suprasdavo, kad nesilaikant paramos taisyklių tenka mokėti baudas“, – apie rinkos iškraipymą aiškina p. Kuklierius.

Planuojama parengti kiekvienos seniūnijos planus ir pagal juos skirstyti paramą.

„Prioritetų buvo sukurta daug. Jie keičiasi per dažnai, kad būtų galima pagal politiką planuoti verslą. Abejoju, ar galima žmones priversti Rytų Lietuvoje auginti gyvulius“, – skeptiškas p. Markauskas, siūlantis prisiminti bankrutavusias mėsos perdirbimo įmones, kurios gavo SAPARD paramą, nors jų verslo planai buvo gražūs.

Ponas Markauskas sako, kad remtis prioritetais būtų galima tik tada, jei jie būtų ilgalaikiai ir nesikeistų kartu su kiekvienais rinkimais. Paprastesnis kelias leisti pačiam verslui atsirinkti kas pelninga ir kas ne.

* * *

Žemė

3.949.145 ha     visa Lietuvos žemės ūkio paskirties žemė

1.186.342 ha     Nekilnojamojo turto registre registruoti sklypai

2,9 ha       vidutinis dirbamos žemės sklypas

ŠALTINIS: ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJA