Gaivinti gali ir nevirta kava

2012.07.21, 09:49
Persiųsk 1 Komentarai (1)

Per karščius įprastą kavą norisi pakeisti šalta. Amerikiečių naujienų portalas „www.nytimes.com“ primena apie 7 dešimtmetį paplitusią kavos ruošimo techniką, kai kava ne plikoma ir po to atšaldoma, o tiesiog mirkoma šaltame vandenyje.

Priežastis, pastūmėjusi amerikiečius diskutuoti apie tokios kavos įsigalėjimą, – jos įsigalėjimas. Dar prieš dvejus metus Niujorke „šaltos“ mados vėjas nė nedvelkė, bet 2012-ųjų vasarą šalto ruošimo (angl. „cold-brew“) tendencija didmiesčio gatvėse tapo tokia pat akivaizdi „kaip ir jūreiviškų marškinėlių“, rašo „New York Times“. Šalta kava pardavinėjama ir šviežia, ir koncentruota buteliuose, be priedų ar iš karto su pienu, netgi sušaldyta kaip ledai.

Kad ir kaip keistai skambėtų mūsų ausiai, šaltame ar kambario temperatūros vandenyje išmirkyta kava būna „švelnesnė, mažiau rūgšti nei įprasta filtruota ir tikrai malonaus skonio“.

Danas Souza, amerikiečių maisto ruošimo tinklalapio „Cook's Illustrated“ redaktorius, tinklalapyje www.americastestkitchenfeed.com aiškina, kad karštis, išskleisdamas kavos aromatus, kartu padeda išsiskirti kartumui ir „griežtumui“. Mažiau kartumo reiškia galimybę pajusti subtilesnius, švelnesnius poskonius: juodojo šokolado, karamelės, sunokusių vaisių, vanilės, švelnaus rūgštumo. Todėl jis vertina šaltąjį ruošimo būdą.

Vis dėlto nemažai kavos mėgėjų sako, kad „malonus skonis“ yra neišraiškingas, galbūt tinka prastesnei kavai, bet šaltai ruošiama įspūdinga kava lieka... neįspūdinga.

Lietuvoje neprigytų

Vytautas Kratulis, kavos žinovas ir UAB „Šviežia kava“ direktorius, abejoja, ar Lietuvoje šalto ruošimo kava būtų paklausi. Anot jo, tokiai kavai ruošti reikėtų įsigyti brangų „instrumentėlį“, juo keletą kartų pasinaudotų būrelis entuziastų, tačiau vėliau tektų padėti į sandėlį laukti geresnių laikų.

„Jeigu žmonės pradėtų gerti kokybiškesnę kavą, būtų tokia pažanga, kad nebereikėtų ir jokių sudėtingų įrenginių“, – šypsosi jis.

Pono Kratulio nuomone, tik vienetai gali atskirti gerą atšaldytą kavą nuo šaltai pagamintos, mat žmonės vengia eksperimentų, dažniausiai kavą geria su pienu, kuris suniveliuoja jos skonius.

Jis primena, kad Niujorke šalti gėrimai su ledu apskritai populiaresni negu Lietuvoje. „Ten tokia kultūra, net ir į alų ledo kartais dedama. Todėl ir šalta kava ten įprasta“, – teigia p. Kratulis. O tai, kad tendencija vyrauja Amerikoje, dar nereiškia, kad ji ateis ir į Lietuvą, sako jis. Priduria, – madą diktuojančiose Niujorko kavinėse verdama labai rūgščios kavos, tokios Lietuvoje niekas negertų.

Vienaip ar kitaip, šaltą kavą ruošiant paprastu filtriniu aparatu, nereikia laukti 24 val., ir kava vis tiek išeina puiki, sako jis.

Pasidaryk pats

Nors profesionalūs kavos gamintojai be specialios šalto ruošimo įrangos neapsieina, p. Souza www.americastestkitchenfeed.com siūlo labai paprastą namudinį šaltosios ruošimo būdą.

Jis renkasi vidutiniškai skrudintas pupeles ir jas sumala. Kiti gamintojai siūlo pupeles malti rupiai, p. Souzos nuomone, jas sumalus smulkiai, atsiskleis daugiau skonių ir aromatų.

Maltą kavą jis deda į stiklinį prancūzišką kavinuką (su presu, prispaudžiančiu kavos nuosėdas ant dugno) ir užpila drungnu vandeniu. Po 10 min. kavą išmaišo ir uždengia maistine plėvele.

Dar kartą prisiminti kavą reikia tik po 24 val., tada ir praverčia presas – nuėmę plėvelę, prispaudžiame nuosėdas. Kavą, jei atrodo reikalinga, galima perleisti per popierinį kavos filtrą, o tada paprasčiausiai išpilstyti į stiklines su ledukais, paskaninti žiupsneliu druskos.

***
Tekstas skelbtas liepos 13 d. dienraščio „Verslo žinios“ priede „Savaitgalis“.