Sumažintos palūkanos rinkų neišjudino

2012.07.05, 18:33
Persiųsk 0 Komentuok

Europos centrinis bankas sumažino ne tik bazinę palūkanų normą, bet ir bankų indėlių palūkanas, tačiau akcijų rinkose ši žinia buvo priimta gana santūriai.

Vakarų Europos akcijų indeksai krito, o Baltijos biržose buvo nedidelis augimas.

Ketvirtadienį, prekybai baigiantis, pagrindiniai Vakarų Europos akcijų indeksai krito, investuotojams nuogąstaujant dėl Europos centrinio banko (ECB) vadovo Mario Draghi konferencijoje ištartų perspėjimų, kad viso pasaulio ekonomikos perspektyvų prastėjimo rizika išlieka ir nustelbia „pinigų laisvinimo“ politiką.

ECB bazinę palūkanų normą ketvirtadienį sumažino 25 baziniais punktais, iki 0,75%, o Vakarų Europos indekso „Stoxx Europe 600“ vertė ketvirtadienį prekybai baigiantis buvo nukritusi 0,29%.

„Reikia vertinti ne tai, kaip į ECB sprendimą rinkos sureagavo iš karto, kai tik jis buvo paskelbtas, o ilgesnę perspektyvą. Palūkanų mažinimas rinkas greičiausiai teigiamai paveiks ilgesniu periodu“, – komentuoja Karolis Indrulėnas,  „Danske“ banko vyresnysis dileris.

Papildomai

Pinigų politikos sprendimus ketvirtadienį priėmęs ECB, be bazinių palūkanų karpymo, ėmėsi papildomų ekonomikos skatinimo priemonių – iki 0% sumažino palūkanas už priimamus iš bankų indėlius.

Pasak po sprendimo paskelbimo vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjusio Mario Draghi, ECB prezidento, materializavosi euro zonos ekonominių perspektyvų pablogėjimo rizika: regiono ekonomikos augimas išlieka silpnas, o padidėjęs neapibrėžtumas slopina pasitikėjimą ir lūkesčius.

„Bazinės palūkanų normos sumažinimas šiuo metu nėra toks reikšmingas, tačiau nukirpdamas palūkanas už indėlius iki nulio ECB atsiduria visiškai naujoje teritorijoje“, – teigia Jamesas Nixonas, banko „Societe Generale“ vyriausiasis Europos ekonomistas.

Jam antrina ir p. Indrulėnas, jo nuomone, bankų indėlių palūkanų mažinimas yra ECB atsakas į prieš porą savaičių euro zonos lyderių susitikime politikų priimtus euro zonos problemų sprendimus.

„ECB nori, kad bankai nekauptų pinigų, o kai palūkanos yra nulinės, tikėtina, jog bankai laikys mažiau lėšų kaip indėlius ECB ir bus labiau linkę skolinti“, – teigia p. Indrulėnas.

Pasak jo, sprendimas buvo kiek netikėtas rinkos dalyviams, buvo laukta, kad indėlių palūkanos bus mažinamos iki 0,1–0,15%.

Anot SEB banko specialistų, ECB taip pat gali paskatinti rinkas dar kartą suteikdamas bankams ilgalaikį finansavimą už mažas palūkanas. Tai būtų jau trečias toks skolinimo etapas. Per pirmuosius du ECB išdalijo daugiau nei 1 trln. EUR paskolų.

"Nasdaq OMX Vilnius" biržos indeksai trumpą savaitės prekybą baigė augimu, tačiau apyvarta ir ketvirtadienį, ir visą savaitę išliko gana menka. Dėl švenčiamos Valstybės dienos penktadienį Vilniaus akcijų birža nedirbs.

Baltijos šalių akcijų indeksas „OMX Baltic Benchmark“ ketvirtadienį ūgtelėjo 0,35%.

Vilniuje akcijų perleista maždaug už 272.000 EUR, Taline atitinkamai – maždaug už 108.000 EUR, o Rygoje – vos už 4.500 LVL.

Vilniaus biržoje daugiausia prekiauta „Lietuvos dujų“ ir „City Service“ akcijomis, jų buvo perleista atitinkamai maždaug 114.000 EUR ir 70.000 EUR vertės, o kainos kilo 0,18%, iki 0,0,556 EUR, ir 2,72%, iki 1,89 EUR.