Dyzelinas ir benzinas nuo liepos pabrango po 0,5 Lt/l

2012.08.20, 15:24
Persiųsk 47 Komentarai (47)

Didmeninėje rinkoje nuo liepos po 0,5 Lt/l šoktelėjusios benzino ir dyzelino kainos mažmenininkus ir vartotojus vėl gali priversti lipti per 5 Lt/l kartelę, kurios pardavėjai jau nebenori laikyti ypač reikšminga psichologine kainos riba.

5 Lt/l ribą populiariausio benzino kaina pirmą kartą pasiekė kovo mėnesį. :: Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo 5 Lt/l ribą populiariausio benzino kaina pirmą kartą pasiekė kovo mėnesį. Nuotrauka: Vladimiro Ivanovo

Lietuvos didmeninėje degalų rinkoje dominuojančios AB „Orlen Lietuva“ duomenimis, tiek dyzelino, tiek benzino kainos, iki tol bent po keletą savaičių nuosekliai ir sparčiai mažėjusios, kilti ėmė baigiantis birželiui.

Dyzelino kaina nuo liepos 1 d. iki praėjusios savaitės pabaigos pakilo 0,5 Lt/l, nuo 3,82 iki 4,32 Lt/l, ir buvo didžiausia bent nuo sausio - ilgesnio laikotarpio duomenys apžvalgoje neskelbiami, "Orlen Lietuva" juos VŽ nurodė pateiksianti vėliau pirmadienį.

Taip pat 0,5 Lt - iki 4,77 Lt/l - pabrangęs 95 markės benzinas kainavo daugiausiai nuo balandžio pradžios.

Sigitas Raila, „Statoil” Degalų kategorijos vadovas, VŽ komentavo, jog šiame tinkle per tą patį laikotarpį mažmeninės dyzelino ir benzino kainos kilstelėjo 0,3-0,32 Lt.

Paprastai didmeninių kainų pokyčiai degalinėse nuaidi vėluodami. Rinkos dalyvių teigimu, juos koreguoja ir tarpusavio konkurencija. Anot Luko Vosyliaus, Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidento, dėl pastaruoju metu pakilusių didmeninių kainų mažmeninėje rinkoje "neišvengiamai didėjimo tendencija bus - bet ar analogiška dydžiu, sunku pasakyti".

"Būna atvejų, kai, pavyzdžiui, didmeninėje litro kaina padidėjo 8 ct, o mažmeninėje - vieną dieną kilo 2 ct, dar po kiek laiko - vėl 2 ct ir vėl 2 ct, iš viso 6 ct. Didėjimas nebūtinai bus toks pats, bet faktas, kad jis atsispindės", - kalbėjo p. Vosylius.

Pono Railos teigimu, jei didmeninės kainos nebekiltų, o stabilizuotųsi, mažmeninėje rinkoje smarkesnio padidėjimo kol kas esą būtų galima išvengti. Anot jo, degalų kainos "mažmeninėje rinkoje ir taip dabar yra labai aukštos". Pasak jo, vairuotojus taip pat "kažkiek įtakoja" psichologinė 5 Lt/l kainos riba, kuri rinkoje neseniai buvo trumpam perkopta.

Ponas Vosylius 5 Lt kainos kaip vartotojams lemiamos ribos sako nebesureikšminantis.

"Apie pirmąją psichologinę ribą buvo pradėta kalbėti, kai buvo pasakyta, kad vienas litras kainuos 1 EUR. Po to turėjome 4,5 Lt, kurią pasiekus turėjo būti atsisakoma automobilių ir panašiai. Po 5 Lt ribos jau darosi panašu, kad mūsų vartotojai jau iš dalies supranta, kad, jei ir degalinės dirbtų be savo maržų, vis tiek turim europietiškus akcizų dydžius", - teigė jis.

Dujų kaina pastaruoju metu keitėsi kukliau - per pusantro mėnesio didmeninėje rinkoje pakilo 0,12 Lt, iki 1,9 Lt/l.