Indeksai
S&P Asia 50+0,14%3.841,46
OMXV+0.55%498.840
EURO STOXX 50-0,20%3.489,31
S&P 500+0,69%2.077,42
Valiutos
EUR-USD+0,16%1,1071
EUR-GBP+0,22%0,7094
EUR-CHF+0,15%1,0499
EUR-JPY+0,46%136,7800
USD-PLN-0,12%3,7850
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)+0,40%62,26
Gold(USD/t oz.)-0,38%1.164,80
Copper(USd/lb.)+0,30%263,85
Wheat(USd/bu.)+0,08%589,00
Palūkanos
Euribor 10,00%0,064
Euribor 3-12,50%0,014
Euribor 60,00%0,05
Fondai

Įžvalga
Finansai, Lietuva

Pirmą kartą - teigiamas užsienio prekybos balansas

2013.02.28
Persiųsk

Pagrindinė sparčios Lietuvos ekonomikos plėtros priežastis pernai buvo eksportas, kuris augo sparčiau nei 2011 metais ir pralenkė importo augimą. Prekių ir paslaugų eksportas pernai siekė 94,958 mlrd. Lt, o prekių ir paslaugų importas - 94,144 mlrd. Lt.

Nerijus Mačiulis   Nerijus Mačiulis "Swedbanko" vyriausiasis ekonomistas

Dėl šios priežasties Lietuvos užsienio prekybos balansas pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo teigiamas.

Eksporto augimą skatino ir vienkartiniai veiksniai, visų pirma, rekordinis grūdų derlius, net 43% viršijęs 2011 metų rezultatą. Be to, laukiant kai kurių mokesčių didėjimo NVS šalyse, sparčiai augo tranpsorto priemonių reeksportas į šias šalis.

Tačiau panašiais tempais didėjo ir lietuviškos kilmės prekių eksportas - nuo recesijos kamuojamos Europos eksportuotojai nusisuko į kaimynines, bei rytų rinkas.

Įmonių konkurencingumą ir šiemet išliksiančias geras eksporto tendencijas rodo ir sausio mėnesio pramonės duomenys - apdirbamoji gamyba paaugo net 10%.

Namų ūkių vartojimas pernai taip pat buvo svarbus augimo variklis - per metus jis išaugo 4,7%. Vartojimas augo sparčiau nei darbo užmokesčio fondas, todėl tikėtina, kad gyventojai mažesnę dalį savo pajamų skyrė santaupoms.

 Šiemet vartojimą skatins ir pradėsiantis augti realus darbo užmokestis, ir gerėjantys lūkesčiai - vasario mėnesį vartotojų pasitikėjimo rodiklis pasiekė aukščiausią lygį nuo 2008 metų pradžios.

Pernai ekonomikos augimą slopino vienintelis veiksnys - įmonių nerimas dėl ateities. Dėl šios priežasties ženkliai sumažėjo įmonių atsargos bei investicijos.

Materialinės investicijos paskutinį ketvirtį buvo 9,5% mažesnės nei prieš metus, o šiek tiek paaugo tik investicijos į gamybos priemones.

Nerimo priežasčių šiemet įmonės matys mažiau, todėl spartesnis inveticijų augimas lems ir spartesnį BVP augimą, kuris šiemet, prognozuojame, sieks 4%.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
64 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos

Brangsta lino audiniai ir drabužiai

Tekstilė»Kinų apetitas ir pabrangęs doleris užkėlė lino pluošto kainas
 
Įmonių veiklos rezultatai »
Apie autorių
Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis

Nerijus Mačiulis

Nuo 2010 m. rugsėjo - „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas.

Patirtis

Doktorantūros studijų metų stažavausi Ciūricho universiteto Šveicarijos Bankininkystės Institute, o 2007 m. apgyniau disertaciją spekuliacinių atakų valiutų rinkose tema. Pagrindinės mano mokslinių tyrimų ir interesų sritys – makroekonomika, tarptautiniai finansai ir rizikos valdymas.

Prieš pradėdamas dirbti vyriausiuoju ekonomistu „Swedbank“, dirbau docentu ir dekanu ISM vadybos ir ekonomikos universitete. Šiuo metu skaitau makroekonomikos, investicijų valdymo ir matematinių metodų ekonomikoje paskaitas. Praeityje esu dėstęs ne tik Lietuvos, bet ir Prancūzijos, Šveicarijos, Meksikos, bei Australijos universitetuose.

Laisvalaikiu taip pat vedu paskaitas Nacionalinės Moksleivių Akademijos ekonomikos sekcijos moksleiviams bei esu tarptautinio mokslinio žurnalo Baltic Journal of Economics redkolegijos narys.

website wifes who cheat black women white men
Naujausi autoriaus įrašai