Ispanija prašo 100 mlrd. EUR finansinės pagalbos

2012.06.10, 10:27
Persiųsk 26 Komentarai (26)

Ispanija paprašė 100 mlrd. EUR finansinės pagalbos savo bankams iš euro zonos gelbėjimo fondų.

Dėl paramos susitarta per euro grupės finansų ministrų šeštadienį surengtą telefoninę konferenciją, skelbia "Bloomberg".

"Ispanijos vyriausybė patvirtina savo ketinimus siekti europinės finansinės paramos Ispanijos bankams rekapitalizuoti", - vėlų šeštadienio vakarą Madride pranešė Luisas de Guindos, šalies ekonomikos ministras.

Euro grupės finansų ministrų išplatintame pareiškime teigiama, kad oficialus pagalbos prašymas pasirodys netrukus. Tada prašymą įvertins Europos Komisija, kuri palaikys ryšius su Europos centriniu banku, Tarptautiniu valiutos fondu.

Ispanija tapo ketvirtąja euro zonos šalimi, paprašiusia finansinės pagalbos prasidėjus regiono skolų krizei ir didžausia finansinės paramos siekiančia euro zonos ekonomika. Paramos jau reikėjo Graikijai, Portugalijai, Airijai.

Blogos paskolos

"Standard & Poor‘s“ skaičiavimais, labiausiai tikėtino scenarijaus atveju, Ispanijos bankų praradimai dėl blogųjų paskolų šiemet ir kitąmet gali svyruoti nuo 80 iki 112 mlrd. EUR.

Ispanija pastaruoju metu mėgino įtikinti Vokietiją ir visą ES, kad iš euro zonos gelbėjimo fondų turėtų būti skolinama tiesiogiai bankams, apeinant vyriausybes, kaip reikalaujama dabar.

„Kai tik paaiškės, kaip bus teikiamos lėšos bankams, manau, galėsime lengviau atsidusti. Bet vis dar nežinome, ar nėra ir daugiau skeletų spintoje, galinčių išlįsti, kai prasidės balansų valymas. Taigi, palengvėjimo periodas gali būti trumpas“, – svarsto Andrew  Bosomworthas, „Pacific Investment Management“ kapitalo analitikas.
 
Stuartas Thomsonas, „Ignis Asset Management“ analitikas Glazge, Jungtinėje Karalystėje, prognozuoja, kad bankų gelbėjimas bus tik pradžia. „Vėliau bus šalies gelbėjimo programa“, – mano p. Thomsonas.
 
Ispanijos centrinio banko skaičiavimais, šalies bankai turi sukaupę 180 mlrd. EUR vertės problemiško turto.

Skeptiškai nusiteikę analitikai sako, kad šis skaičius nėra galutinis. Mat kai kurie Ispanijos bankai, vengdami įvardyti tikrąjį problemų mastą, toliau perfinansuoja veiklos nevykdančias nekilnojamojo turto bendroves, vadinamuosius „zombius“. Taigi kaip iš tikrųjų atrodo Ispanijos bankų balansai, tebėra paslaptis.

Nuo 2009 m. Ispanija bent keturis kartus mėgino apvalyti bankus nuo blogo turto. Ankstesnė vyriausybė sugriežtino kapitalo taisykles ir skatino bankų susijungimus. Nuo dabartinės vyriausybės darbo pradžios pernai gruodį dukart buvo griežtinami kapitalo atidėjimų reikalavimai. Vis dėlto, pasak analitikų, ankstesnės progos išgelbėti šalies bankus taip ir nebuvo iki galo išnaudotos.

TVF prognozuoja, kad Ispanijos BVP šiemet smuks 1,8%. Ispanijos ekonomika – dukart didesnė nei Graikijos, Airijos ir Portugalijos kartu sudėjus.