Indeksai
S&P Asia 50+0,04%3.842,94
OMXV-0.04%498.398
EURO STOXX 50-0,52%3.445,10
S&P 500-0,03%2.076,78
Valiutos
EUR-USD+0,20%1,1106
EUR-GBP+0,28%0,7122
EUR-CHF-0,10%1,0450
EUR-JPY-0,11%136,2500
USD-PLN-0,21%3,7739
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-1,13%61,37
Gold(USD/t oz.)+0,28%1.166,80
Copper(USd/lb.)-0,49%261,80
Wheat(USd/bu.)+0,34%590,50
Palūkanos
Euribor 1+3,12%0,066
Euribor 3+7,14%0,015
Euribor 6-2,04%0,048
Fondai

Įžvalga
Energetika

"Pigios" importinės elektros kaina ir pamokos

2012.04.19
Persiųsk

Rusijos koncernas „InterRAO JES“ ir Ukrainos bendrovės parklupdė skurdžiausią Europos valstybę – Moldovą. Ši šalis, importuojanti 75-80% ūkyje suvartojamos energijos, tiekėjams už elektros kilovatvalandę mokės – 7,5-8 JAV centus (19,5- 20,8 ct), t. y. brangiau nei moka Baltijos šalių vartotojai.

-RS- stebėtojo užrašai   -RS- stebėtojo užrašai Apžvalgininkas

 Š. m. kovo 31 d. pasibaigus kelerius metus galiojusiai tiekimo sutarčiai, Rusijos „InterRAO JES“ ir Ukrainos milijardieriaus Rinato Achmetovo kontroliuojama bendrovė „DTEK Power Trade“ pareikalavo, kad Moldovos valstybinė energetikos bendrovės „Energocom“ ir „Moldelectrica“ sutiktų pirkti elektros energiją atitinkamai 20% ir 23% brangiau. Moldovos vyriausybei atsisakius patvirtinti naujas kainas, nuo balandžio 1-osios abu tiekėjai nutraukė elektros energijos tiekimą. Ukraina nuo balandžio pradžios viešai apkaltino Kišiniovo valdžią „nesankcionuotu elektros energijos paėmimu“ iš Ukrainos perdavimo tinklų

Rusijos žiniasklaida teigia, kad koncernas „InterRAO JES“ elektrą tiekia Moldovai daugiausiai iš separatistiniame Padniestrės regione veikiančios Moldavijos šiluminės elektrinės. Elektros energijos kainų šuolį Rusijos bendrovė grindė esą pakilusiomis rusiškų dujų kainomis. Ekspertams tuo tarpu didesnę nuostabą sukėlė „kieta“ Ukrainos pozicija. Viena vertus, paskutiniu metu Moldovos ir Ukrainos vyriausybės neblogai sutarė ir net mėgino bendrai priešintis „Gazprom“ tiekiamų dujų kainų diktatui. Kita vertus, didumą elektros energijos Ukraina pagamina branduolinėse jėgainėse, kurių produkcijos savikaina apčiuopiamai mažesnė už dujomis varomų jėgainių.

Tačiau net prezidento Viktoro Janukovičiaus valdžia buvo bejėgė prieš šalies oligarcho Rinato Achmetovo (jis yra vienas turtingiausių Ukrainos verslininkų, Donecko grupės atstovas ir p. Janukovičiaus vadovaujamos „Regionų partijos“ didžiausiasis rėmėjas) interesus. Ponas Achmetovas prieš kelis metus nusipirko išskirtines teises savo bendrovėms tiekti ukrainietišką elektros energiją kai kurioms kaimyninėms šalims, taip pat ir Europos Sąjungos narėms. Ukrainos analitikai (pvz., Volodymyras Saprykinas VŽ sakė, kad „p. Achmetovas niekada nebūtų išdrįsęs terorizuoti Slovakijos, Lenkijos, Vengrijos, juolab Rumunijos. Tačiau Moldova, tris ketvirčius elektros energijos poreikio improtuojanti, čia buvo luoša antilopė, medžiojant mažiausiai dviem liūtams. Nors šią šaltą žiemą luoša antilopė teikė 9,3 mln. kW/h elektros iš savo resursų, kad padėtų šalančiai Ukrainai. O dabar Ukraina nutraukė tiekimą  be didelių skrupulų. „Nieko asmeniško – vien tik verslas“, VŽ teigė vienas ukrainiečių pareigūnas.

Lenkijos interneto žiniasklaida tvirtina, esą po kelias dienas trukusios elektros bado dietos, Moldovos vyriausybė buvo priversta patenkinti tiekėjų užgaidas. Dabar šios šalies vartotojams tiekiama rusiška ir ukrainietiška energija kainuoja 19,5-20,8 liet centus. "BaltPool" biržoje dėl didesnės elektros energijos tiekėjų įvairovės, vidutinė elektros kilovatvalandės kaina vakar siekė 15,6 ct.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
18 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos
Įmonių veiklos rezultatai »