Indeksai
S&P Asia 50-0,51%3.823,27
OMXV-0.04%498.398
EURO STOXX 50-0,62%3.441,76
S&P 500-0,03%2.076,78
Valiutos
EUR-USD+0,27%1,1114
EUR-GBP+0,51%0,7138
EUR-CHF-0,16%1,0443
EUR-JPY+0,02%136,4300
USD-PLN-0,31%3,7699
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-2,82%60,32
Gold(USD/t oz.)+0,37%1.167,80
Copper(USd/lb.)-0,53%261,70
Wheat(USd/bu.)+0,34%590,50
Palūkanos
Euribor 1+3,12%0,066
Euribor 3+7,14%0,015
Euribor 6-2,04%0,048
Fondai

Įžvalga
Lietuva, Vadyba

Pusėtinas "Visuomio" pakaitalas

2012.04.03
Persiųsk

Ūkio ministerija (ŪM) raportuoja, kad valstybės valdomos įmonės (VVĮ) praėjusiais metais pagerino savo rodiklius ir savo pajamas padidino 7%. Taip pat kilstelėjo apskaitinė turto vertė, gausėjo pelnas, didėjo nuosavas kapitalas, pardavimo pajamos.

"Verslo žinios"   „Verslo žinios“ Verslo dienraštis

Teigiamus poslinkius ūkio ministras Rimantas Žylius aiškina ne tik dėl atsigavusios ekonomikos didėjusia įmonių apyvarta, bet ir sumažėjusiomis veiklos sąnaudomis. Džiaugiasi ministras ir padidėjusia nuosavo kapitalo grąža – anot jo, ji išaugo net tris kartus: nuo 0,3% 2010 m. beveik iki 1% pernai.

Tiesa, p. Žylius nutyli, kad tokia nuosavo kapitalo grąža, ko gero, prajuokintų privačių bendrovių vadovus – mat 2005–2010 m. vidutinė nuosavo kapitalo grąža privačiose bendrovėse siekė 8,7%. Jei tokį rodiklį pasiektų VVĮ, tuomet valstybės ir savivaldybių įmonių akcininkams papildomai būtų uždirbta daugiau nei 1 mlrd. Lt. Tai yra suskaičiavusi pati Vyriausybė.

Dabar apie milijardą nekalbama, tačiau p. Žyliaus žadamas rekordas ne ką menkesnis – šių metų pradžioje ūkio ministras paskelbė, kad šiemet iš VVĮ tikisi gauti 600 mln. Lt. Turint omenyje išties menką VVĮ kapitalo grąžą ir apverktiną valstybės valdomų bendrovių efektyvumą (privačių įmonių veiklos efektyvumas yra šešiskart geresnis nei VVĮ), prie ministro svajonėse regimo rekordo, matyt, drąsiai galėtume raityti klaustuką.

Pirmą kartą apie ketinimus imtis tvarkyti valstybės turto valdymą išgirdome beveik prieš dvejus metus, kai Vyriausybė bene pirmąsyk suskaičiavo ir viešai paskelbė tokio turto apžvalgą. Tuomet sužinojome šokiruojančius skaičius – apie 300 VVĮ, turinčių maždaug 18 mlrd. Lt komercinio turto, valstybės biudžetą 2009 m. papildė palyginti apgailėtinais grašiais – tik apie 44,8 mln. Lt dividendų.

Analizuodama kitų šalių patirtį ŪM rado daugybę pavyzdžių, rodančių, kad ir valstybė gali būti gera savininkė – tačiau turi griežtai laikytis skaidrumo, vienintelio tikslo nustatymo ir depolitizavimo taisyklių. Šalyse, kuriose laikomasi šių principų, VVĮ yra pasaulyje garsios, konkurencingos ir pelningos bendrovės. Ilgai nelaukus, mėginta ir Lietuvoje griebti jautį už ragų – į pagalbą buvo pasitelktas konsultacijų kompanijos „Detter&Co“ vadovas Daggas Detteris.

Jis pristatė VVĮ pertvarkos scenarijų, jame buvo numatytas kontroliuojančiosios bendrovės „Visuomis Holding Company“ steigimas. Tačiau jau tada buvo aišku, jog Skandinavijoje ar kitose Europos šalyse įgyvendintas depolitizavimo modelis Lietuvoje susidurs su įnirtingu pasipriešinimu. Taip ir nutiko – po neilgai trukusių debatų projektas buvo skubiai numarintas. Ir nenuostabu – juk Lietuvoje politikai dalijasi ministerijas į savo įtakos zonas, o ministerijos ir yra VVĮ steigėjos.

Pradelsus beveik 2 m., mėginama žengti naują pertvarkos žingsnį – parengtas Nuosavybės teisės įgyvendinimo gairių projektas, o kad rodikliai gerėtų, ketinama steigti Valdymo koordinavimo centrą. Planuojama išgryninti įmonių veiklą, atskirti nekomercines funkcijas ir kt. Tarp pagrindinių tikslų – stiprios valdybos. Gera žinia – pagaliau prabilta apie valdybos narių kompetenciją. Siekiama, kad kiekvienos valdybos sudėtyje būtų asmenų, kompetentingų finansų, strateginio planavimo klausimais, išmanančių rinkos, kurioje veikia įmonė, poreikius.

Naujiena ir tai, kad įmonės vadovas negalės būti valdybos pirmininkas, ir tai, kad nepriklausomi valdybos nariai sudarys bent trečdalį didžiųjų AB valdybų. Tačiau didžiąją dalį gerųjų iniciatyvų vis tik nubraukia nesugebėjimas (nenoras?) atskirti politikus nuo įmonių valdymo. Partiniai politikai nelinkę pjauti šakos, ant kurios ne tik sėdi, bet ir jos mezgamus vaisius nuolat raško.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
3 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos
Metų finansų vadovas Apie konkursą Anketa Komisija Konferencija 2014 m. nugalėtojas
Įmonių veiklos rezultatai »
Naujienlaiškiai
Finansų ir apskaitos naujienlaiškis

Šiame naujienlaiškyje kiekvieną pirmadienį rasite valstybės mokesčių politikos, finansų rinkų ir bankų sektoriaus naujienas, naudingas nuorodas ir įrankius. Naujienlaiškio pavyzdys

Redaktorius Vytautas V. Žeimantas
Vytautas V. Žeimantas

Jeigu turite pasiūlymų ar pastabų šiai portalo rubrikai, kreipkitės į jos redaktorių.

Tel. (8 5) 252 6365

vytautas.zeimantasatcharverslozinios.lt