Indeksai
S&P Asia 50+0,04%3.842,94
OMXV0.00%498.600
EURO STOXX 50-0,09%3.460,15
S&P 500-0,03%2.076,78
Valiutos
EUR-USD+0,18%1,1104
EUR-GBP+0,15%0,7112
EUR-CHF+0,09%1,0469
EUR-JPY+0,24%136,7300
USD-PLN-0,19%3,7746
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-0,29%61,89
Gold(USD/t oz.)+0,29%1.166,90
Copper(USd/lb.)+0,29%263,85
Wheat(USd/bu.)+0,34%590,50
Palūkanos
Euribor 10,00%0,064
Euribor 30,00%0,014
Euribor 6-2,00%0,049
Fondai

Įžvalga
Finansai, Transportas ir logistika

Proveržis tik popieriuje

2012.05.10
Persiųsk

Dešimtis milijonų litų nuostolių ne vienerius metus skaičiavusi akcinė bendrovė Lietuvos paštas (LP) šiemet jau raportavo apie pelningus 2011-uosius metus.

"Verslo žinios"   „Verslo žinios“ Verslo dienraštis

Kai prieš kurį laiką buvo paskelbti prasti valstybės valdomų įmonių veiklos rezultatai, Eligijus Masiulis, susisiekimo ministras, kurio valdomos institucijos reguliavimo sričiai priklauso ir LP, pažadėjo nuostoliuose skendintį LP (2010 m. nuostoliai siekė 12 mln. Lt) paversti pelninga įmone. Ir iš tiesų pelno yra. Tiesa, ne tiek, kiek metų pradžioje preliminariai skaičiavo ministras, o beveik perpus mažiau, tačiau pats faktas, kad įmonė išbrido iš nuostolių, – lyg ir neginčijamas.

Tik štai sėkmės formule valstybės įmonė viešai dalintis nelinkusi, todėl „Verslo žinioms“ teko pasitenkinti aptakiomis frazėmis, kuriomis nusagstyti pranešimai spaudai ir viešai skelbiamos veiklos ataskaitos. Pati LP vadovė Lina Minderienė, vieša valstybės įmonės valdininkė, komentuoti nesiteikė. LP generalinės direktorės pasirašytuose pranešimuose spaudai randame tik standartines frazes apie sumažintas veiklos sąnaudas ir padidėjusias pardavimo pajamas.

Tačiau pasigilinus į skaičius aiškėja, kad pašto pelnas popierinis – tiesiog nuostolių dydžiu buvo sumažintas LP įstatinis kapitalas. Tad jei ne dirbtinai apkuoptas balansas, vargu ar LP ir Susisiekimo ministerijos (SM) vadovai galėtų argumentuoti „sėkmę“ vien tik gero valdymo rezultatais.

O kadangi pelnas popierinis, tai nenuostabu, kad akys krypsta į valstybės biudžetą – šiemet iš jo pelningai dirbančiai valstybės įmonei Lietuvos paštui planuojama pervesti apie 17,8 mln. Lt. Kitiems metams prenumeruojamų leidinių pristatymo išlaidoms apmokėti LP pretenduoja jau į stambesnį kąsnį iš valstybės biudžeto – apie 20 mln. Lt. Bet leidėjų dalios tie pinigai nepalengvins – jie, prispausti padidinto PVM tarifo, ir toliau mokės nesumažintą pašto pristatymo tarifą, o likusias išlaidas paštui apmokės valstybė.

Padidinus pristatymo tarifus buvo natūralu laukti ir pagerėjusių pašto paslaugų. Tačiau iki šiol apie žingsnius gerėjančios paslaugų kokybės link iš esmės nieko negirdėti. Prenumeratoriai ir toliau skundžiasi vėluojančiais leidinių pristatymais – dienraščiai net didžiausiuose Lietuvos miestuose pristatomi ne iki 7 val. ryto, kaip kad yra normaliose valstybėse, o po pietų. Neretai – net vakarop.

Užtat p. Minderienė džiaugiasi svarbia „naujove“, kurią pristatė savo klientams – galimybę bendrauti socialiniame tinkle „Facebook“. Tiesiog nerealus proveržis... Tik kažin, ar vien tik tokios „naujovės“ padarys įspūdį potencialiems LP akcijų pirkėjams? Įmonė jau senokai rengiama privatizuoti, tačiau iki šiol ant prekystalio negulė nė viena akcija. Buvo mėginta parduoti 45% bendrovės akcijų, tačiau dabartinė SM vadovybė jau kalba apie 10–20% akcijų paketo perleidimą. Ponas Masiulis iškėlė bendrovei tikslą sutvarkyti veiklą taip, kad dalis akcijų galėtų būti patrauklios biržoje.

Tačiau jei tikimasi tokiais žingsniais pelningą padarytą bendrovę parduoti užsieniečiams, sumanymas vertas abejonių. Vargu ar jie pirks katę maiše – jiems toks „sutvarkytas“ balansas susižavėjimo, ko gero, nesukels. Rimtas investuotojas atliks rinkos analizę, pasidomės teikiamų paslaugų kokybe, rinkos apimtimi, t. y. klientų skaičiumi. Tačiau stebint trumparegišką SM politiką, atrodo, kad LP klientų tolydžio tik mažės. Iš ko tuomet gyvens Lietuvos paštas ir kas norės pirkti tokią „tuščią“ bendrovę?

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
3 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos
Įmonių veiklos rezultatai »