Indeksai
S&P 500-0,22%2.126,06
S&P Asia 50+1,48%4.084,53
OMXV0.00%497.224
EURO STOXX 50-0,26%3.679,14
Valiutos
EUR-USD-0,89%1,1013
USD-RUB+0,04%50,0021
USD-PLN+1,19%3,7307
GBP-USD-1,10%1,5490
USD-JPY+0,41%121,5400
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-1,76%65,37
Gas(USD/MMBtu)-2,10%2,89
Gold(USD/t oz.)-0,02%1.204,90
Wheat(USd/bu.)-1,29%515,25
Cattle(USd/lb.)-0,13%150,70
Palūkanos
VILIBOR 60,00%
EURIBOR 60,00%0,054
Fondai

Įžvalga
Lietuva, Pramonė

Kiaulės tapo atpirkimo ožiais

2012.05.18
Persiųsk

Kalvarijos savivaldybėje neramu: čia jau 5 metus vietos valdžia mėgina išguiti danų investicijas, tiksliau – „Saerimner“ kiaulių fermas.

"Verslo žinios"   „Verslo žinios“ Verslo dienraštis

Vietos valdžia su keliais bendruomenės nariais rauko nosį dėl iš kiaulidžių sklindančių kvapų ir siekia fermas uždaryti. Kiaulių augintojai sakosi pasiryžę šią problemą išspręsti – jie investuotų į specialius įrenginius, tačiau jau nėra tikri dėl savo verslo ateities: mat Valdas Aleknavičius, Kalvarijos meras, danų kapitalo įmonei siūlo tik vieną būdą – viską pradėti nuo nulio.

Kitaip tariant, 190 mln. Lt siekusios investicijos – šuniui ant uodegos, kiaules likviduojat ir tada jau prašom – laukiame naujų investicijų...

Ponas Aleknavičius turi ir kozirį – pirmosios instancijos teismas kiaulių kompleksui išduotą taršos ir integruotos prevencijos kontrolės (TIPK) leidimą, be kurio jis negalėtų veikti, panaikino. „Saerimner“ pateikė apeliaciją ir laukia sprendimo, kuris turėtų paaiškėti birželio viduryje. Bendrovės vadovas Saulius Leonavičius negali atsistebėti – bendrovė turėjo neterminuotą TIPK leidimą, išduotą Regioninio aplinkos apsaugos departamento.

Tačiau ponas meras čia įžvelgė neteisėtumo klastą ir pradėjo bylinėtis. Jeigu Lietuvos teismai priimtų danų kapitalo bendrovei nepalankų sprendimą, ši pasiryžusi investiciniam ginčui prieš Lietuvą. Ir turi tam pagrįstų argumentų – Danijos ir Lietuvos vyriausybės yra pasirašiusios sutartį dėl investicijų skatinimo ir abipusės apsaugos. Tai Vyriausybei (ir mokesčių mokėtojams) grėstų kelių dešimčių milijonų vertės investiciniu ginču.

„Mes investavome pinigus, turėdami teisėtų lūkesčių, kad išduotas leidimas yra teisėtas. Be to, mūsų niekuo nekaltina“, – „Verslo žinioms“ UAB „Saerimner“ vadovas pasakoja apie istoriją, kuri bet kuriam investuotojui būtų panaši į košmarišką sapną. „Saerimner“ Lietuvoje turi 11 kiaulių kompleksų, tačiau į kovą pakilo tik Kalvarijos meras. Vienas iš viešai skelbiamų kaltinimų – kvapas. Keisčiausia, kad dėl jo piktinasi ne fermas priglaudę Jusevičių kaimo gyventojai, o kur kas atokiau gyvenančios kitų kaimų bendruomenės.

Klaustukų šioje istorijoje yra labai daug. Kam iš tikrųjų naudinga, kad danai pasitrauktų? Mažiesiems ūkininkams? Galgi iš jų kiaulidžių sklinda nosį maloniau kutenantys kvapai? O gal Lietuvoje yra šių keturkojų perteklius? Statistika byloja, kad ne – nemažai kiaulienos Lietuva importuoja. 

O gal tai tiesiog dar viena tautinio reketo forma? Lietuvoje nepatenkintų visada yra – tai varpai per garsiai skambina, tai kavinės steigiamos „ne ten“, tai kiaulės netikėtai ima skleisti ne prancūziškos parfumerijos kvapus... Tereikia prisiminti UAB „Margasmiltė“ istoriją: visus leidimus anhidrito kasybai prie Garliavos išsirūpinusi bendrovė, planavusi investuoti 200 mln. Lt ir sukurti beveik 1.000 darbo vietų, ne vienerius metus negalėjo pradėti veiklos, prieš kurią piestu stojo Pagirių kaimo bendruomenė. 

Iš tikrųjų – įstatymų laikytis reikia. Bet jei jie nepažeisti, verslas turi teisę veikti. O jei vieni ar kiti leidimai buvo išduoti neteisėtai – bauskime už tai atsakingus asmenis. Investicijų laukiame, jas viliojame, o po to vienos savivaldybės meras ima ir sumano jas išvyti lauk. Beje, VŽ gavo Ministro pirmininko tarnybos raštą, kuriame teigiama, kad „nemalonūs kvapai jaučiami netgi tada, kai aplinkos ore teršalų, galinčių sukelti tokius kvapus, ribinės vertės neviršijamos“.

Tad kokie yra tikrieji Kalvarijos valdžios, pasitelkusios dalį bendruomenės, tikslai? Ir jei šiame kare vis dėlto nugalėtų p. Aleknavičius, tegul tik po to neverkia, kad investicijos į šią vietovę nebeateina...

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
2 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos

Klaipėdą džiugina mažų SkGD terminalų statybos

Transportas ir logistika»Baltijos jūroje kuriasi suskystintųjų dujų tiekimo grandinė
 
Įmonių veiklos rezultatai »