Indeksai
S&P Asia 50-0,51%3.823,27
OMXV-0.04%498.398
EURO STOXX 50-0,62%3.441,76
S&P 500-0,03%2.076,78
Valiutos
EUR-USD+0,27%1,1114
EUR-GBP+0,51%0,7138
EUR-CHF-0,16%1,0443
EUR-JPY+0,02%136,4300
USD-PLN-0,31%3,7699
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-2,82%60,32
Gold(USD/t oz.)+0,37%1.167,80
Copper(USd/lb.)-0,53%261,70
Wheat(USd/bu.)+0,34%590,50
Palūkanos
Euribor 1+3,12%0,066
Euribor 3+7,14%0,015
Euribor 6-2,04%0,048
Fondai

Įžvalga
Finansai, Pasaulis, Vadyba

"Lehman" stiliaus arogancija gali sužlugdyti ir kitus Volstrito "brolius"

2012.05.21
Persiųsk

Jeigu norite suprasti viską apie tai, kaip Volstritas prisidėjo prie Didžiosios recesijos, užtenka pažvelgti į didelį iki žlugimo sudarytų „Lehman Brothers“ dokumentų paketą. Jį pateikė advokatų kontora „Jenner & Block LLP“, tapusi „Lehman“ pomirtinio skrodimo tyrėju.

Williamas D. Cohanas   Williamas D. Cohanas "Bloomberg" apžvalgininkas

Svarbiausia tai, kad šis paketas išsklaido mitą, jog „Lehman Brothers Holdings Inc.“ vadovas Dickas Fuldas ir jo artimiausi kolegos nežinojo apie pavojų, grėsusį jų verslui 2007 ir 2008 m. Jau ir tai blogai, bet dar labiau pribloškianti realybė yra tokia, kad Fuldas ir jo palaižūnai ne kartą buvo įspėti, tačiau leidosi apakinami savo puikybės.

Dokumentai dar kartą patvirtina, kad argumentas apie „jėgas, kurių negalėjome suvaldyti“, kurį girdime iš Volstrito lyderių, tėra plepalai. Būtent neapgalvoti vieno bankininko diena iš dienos vienas po kito sekę veiksmai ir atvedė į tokią pribloškiančią finansų krizę, iš kurios tik dabar pradedame kapstytis.

Pavyzdžiui, vadovaujantis duomenų pakete esančia prezentacijos kopija, galima teigti, kad jau 2007 m. rugsėjį įvykusiame „Lehman“ valdybos posėdyje vadovai pateikė aiškią bręstančios krizės santrauką. „Pirmieji virpesiai pasijautė 2006 m. pabaigoje, – buvo pasakyta valdybai, – kada rinkoje pradėjo kelti susirūpinimą nepatikimiems skolininkams suteiktos paskolos. Tai parodė ABX indekso laipsniškos sklaidos didėjimą.“

Prezentacijoje toliau tęsiama: „Rinka ir toliau plečiasi, tarsi būtų akivaizdu, jog situacija su už užstatą suteiktomis paskolomis nepagerės ir įsigali ne tik antrinių paskolų rinkoje, bet daro įtaką ir Alt-A paskoloms.“

Paskui valdyba išklausė apie problemas dviejuose „Bear Stearns Asset Management“ alternatyvaus investavimo fonduose (angl. hedge funds), kurie 2007 m. birželį ir liepą tapo nelikvidūs ir buvo priversti užsidaryti, o tai paskatino kitus rizikos draudimo fondus „mesti“ į rinką aktyvus ir taip „sukelti rinkoje papildomą įtampą“. 2007 m. rugpjūtį komercinių popierių rinka „susidūrė su sudėtingomis sąlygomis ir labai prastu likvidumu“, o „finansavimas bemaž visų rūšių hipotekos paskoloms arba turtu užtikrintiems vertybiniams popieriams (angl. ABS) išseko“. Negalima sakyti, kad „Lehman“ aukščiausioji vadovybė nesuvokė, kas darėsi rinkoje.

Bendrovei „Goldman Sachs Group Inc.“, kaip ir kitoms firmoms, šių „pirmųjų virpesių“ 2006 m. gruodį pakako, kad imtųsi plačios prekybos vertybiniais popieriais už savo (ne klientų) lėšas. Ši operacija bendrovės viduje buvo pavadinta „Big Short“ ir puikiai atsipirko 2007-aisiais bei padėjo firmai po metų atlaikyti finansų krizę.

Tačiau „Lehman“ toliau dirbo kaip dirbusi. Vadovybė nusprendė nekreipti dėmesio į augantį susirūpinimą. 2007 m. Darbo šventės savaitgalį „Lehman“, kaip ir „Bear Stearns“ bei „Citigroup“, jau vedė derybas su pirmaujančiu kinų investiciniu banku „Citic Group“, kuris ieškojo Volstrito firmos, kaip potencialios gelbėjimo virvės krizės metu, į kurią galėtų investuoti. „Lehman“ aukščiausieji vadovai Dickas Fuldas ir Davidas Goldfarbas (firmos finansų vadovas) nesusidomėjo pasiūlymu, bent jau „Citic“ siūlomomis sąlygomis. „Jei „Lehman“ sudarytų sandorį su „Citic“, – rašė Goldfarbas Fuldui ir kitiems el. laiške, – tai būtų rimtas ženklas (bet juk akivaizdu, kad tai netiesa ir tik pakurstytų gandus ir t. t.), ir mes atsidurtume vienoje kategorijoje su tais, kuriems reikia išorinės pagalbos, kad pajėgtų išsikapstyti iš rinkose susidariusios sunkios padėties.“

Fuldas atsakė su jam įprasta neprotinga bravūra: „Man atrodo, tai eilinis pasmerktas žlugti sumanymas. Jei viskas tik dėl kainos [ir] tinkamo partnerio, pasakykite jiems, kad mūsų nedomina.“ Goldfarbas nesusilaikė nepridėjęs. „1000 procentų sutinku, – atrašė jis Fuldui. – Kaip parašyti kiniškai „kvailystė“?“

Toliau pokalbis virto patetišku vyriškos arogancijos demonstravimu. „Kas yra? – paklausė Fuldas Goldfarbo. – Nepatiko mano parašymas?“ – Goldfarbas atsakė: „Labai patiko, pats nebūčiau geriau pasakęs. Man regis, „Mizuho“ – geriausias strateginio partnerio variantas. Bet kuris investuotojas, kuris tuo pačiu atsikvėpimu svarsto BS („Bear Stearns“) ir LB, turėtų eiti po velnių!!!“ – Fuldas atsakė: „Sutinku, kad mums reikia pagalbos, bet „Bros“ visada laimi!!“ – Goldfarbas pritarė. – „Žinoma, valia ir įgūdžiai visada laimės, ir tai būsime mes!!!!“ – Fuldas užbaigė: „Aš supratau, tu irgi.“

Fuldui už tokias įžvalgas buvo gerai sumokėta. Nuo 2000 iki 2007 m., remiantis įvairiais dokumentais, kurie buvo paviešinti Fuldui liudijant Kongrese, jis iš „Lehman“ ištraukė apie 500 mln. JAV dolerių grynaisiais.

„Jenner & Block“ dokumentų lobis rodo, kad užuot ieškoję kapitalo, kuris jiems buvo desperatiškai reikalingas, Fuldas su Goldfarbu tikėjo, jog „Lehman“ yra neįveikiama tvirtovė. „Per paskutinįjį nuosmukį (2001 m. vasarį) firma pralenkė konkurentes ir užsitikrino pagrindą tolesniam augimui, – pranešė „Lehman“ vadovybė valdybai 2008 m. sausį. – Firma vykdė kontraciklinę strategiją ir investavo į talentus, kai tuo tarpu jos konkurentės dirbo taupymo režimu“ ir pralenkė panašia veikla besiverčiančių firmų grupę.

Aiškiai norėta pasakyti, kad „Lehman“ ir per 2008 m. nuosmukį pasitelks panašų metodą. Apie tai valdybos posėdyje sausio mėnesį aiškino „Lehman“ vadovybė, o tuo tarpu kitos Volstrito firmos „pastaruosius tris mėnesius“ ieškojo „didelių kapitalo išteklių“. „Lehman“ tvirtino, kad jai „agresyvios kapitalo paieškos pastangos nereikalingos“, kadangi firma „išlieka stipriai kapitalizuota“, nes reikiamų pinigų „atnešė pelnas“.

Žinant, kad „Lehman“ 2008 m. rugsėjo pabaigoje bankrutavo, skaitant šiuos el. laiškus ir dokumentus eina pagaugai. Deja, atsižvelgiant į tai, kad daugelyje Volstrito firmų vis dar stinga vadovavimo, vargu ar tai paskutinė tokia bendrovė.

***
Williamas D. Cohanas, anksčiau dirbęs investicinės bankininkystės srityje, dabar yra „Bloomberg View“ apžvalgininkas ir knygos „Pinigai ir galia: kaip „Goldman Sachs“ užvaldė pasaulį“ (angl. Money and Power: How Goldman Sachs Came to Rule the World) autorius.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
1 Komentarai SKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos
Apie konkursą » 2015 m. birželio 10 d. paaiškės, kas tapo Metų CEO - vadovu, sukūrusiu daugiausiai vertės akcininkams, darbuotojams ir visuomenei.
Lietuvos verslo lyderiai - nominacijos
Įmonių veiklos rezultatai »