Indeksai
S&P Asia 50+0,14%3.841,46
OMXV-0.27%496.132
EURO STOXX 50+2,10%3.496,28
S&P 500+0,69%2.077,42
Valiutos
EUR-USD+0,18%1,1073
EUR-GBP+0,19%0,7092
EUR-CHF-0,08%1,0475
EUR-JPY+0,32%136,5900
USD-PLN-0,19%3,7824
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)+0,21%62,14
Gold(USD/t oz.)-0,18%1.167,20
Copper(USd/lb.)+0,13%263,40
Wheat(USd/bu.)+0,38%590,75
Palūkanos
Euribor 10,00%0,064
Euribor 3-12,50%0,014
Euribor 60,00%0,05
Fondai

Įžvalga
Pasaulis

Kai laimi nusivylimas

2012.05.08
Persiųsk

Naujasis Prancūzijos prezidentas socialistas Francois Hollande'as skelbiasi nebūsiąs taupymo šalininkas – anot jo, griežtas taupymas nėra neišvengiamas.

"Verslo žinios"   „Verslo žinios“ Verslo dienraštis

ES šalių, ypač Vokietijos, nerimą sukėlė p. Hollande'o ryžtas iš naujo apsvarstyti šiemet kovą pasirašytą ES fiskalinę sutartį ir kitas krizės valdymo priemones. Jei šis rinkimų pažadas būtų mėgintas įvykdyti, per finansų rinkas veikiausiai vėl būtų nusiritusi nepasitikėjimo banga. Naujai išrinktas Prancūzijos vadovas žada didinti valstybės išlaidas – tai kelia stresą Vokietijai, kurios pastangomis mėginta priversti taupyti problemiškas Pietų Europos euro zonos valstybes.

Verslo leidinys „The Economist“ įžvelgia rimtą pavojų euro zonos stabilumui, nes p. Hollande'o programoje nekalbama apie Prancūzijos ūkiui būtinas reformas. Šalies skola auga, Prancūzijos viešasis sektorius jau dabar „suvalgo“ 56% BVP, tačiau naujas šalies vadovas žada per artimiausius 5 metus padidinti viešąsias išlaidas 20 mlrd. EUR.

Labiausiai ES išsivysčiusios šalies – Vokietijos – kanclerė Angela Merkel dar prieš rinkimus leido suprasti išlaidauti linkusiam p. Hollande'ui, kad fiskalinė sutartis nebus naujai svarstoma ir jokių pataisų „naujokai“ joje nedarys. Ir nors rinkimų laimėtojas atrėžė, kad Vokietija neturėtų nurodinėti visai Europai, vargu ar p. Hollande'ui pavyks papūsti prieš vėją. Analitikai abejoja, ar jam pasiseks įtikinti visus ES partnerius iš naujo apsvarstyti fiskalinio stabilumo sutartį, kuri buvo pasiekta nelengvose derybose.

Sužavėjęs rinkėjus pasiryžimu kovoti už ekonomikos augimo skatinimą, p. Hollande'as šiek tiek gudravo: mat idėja – ne nauja, ir net ne jo galvoje gimusi. Tuo senokai rūpinasi Europos Komisija, todėl jos vadovas Jose Manuelis Barroso, sveikindamas išrinktąjį Prancūzijos prezidentą, priminė jam: „Turime vieną bendrą tikslą: suaktyvinti Europos ekonomiką, kad ji nuolat augtų.“

Nurimus rinkimų pažadų srautui, netrukus turėtų išryškėti ir pirmieji p. Hollande'o žingsniai. Kol kas analitikai laukia galimos įtakos finansų rinkoms: ar keisis euro ir JAV dolerio kursas bei palūkanų normos ir pan. Kol kas aišku viena – rinkos turi atidžiai stebėti padėtį.

Lietuvos analitikai tiesioginės įtakos mūsų šaliai dėl politinių permainų Prancūzijoje neįžvelgia. Dabar svarbu, kas apskritai keisis (ir ar keisis) euro zonoje ir visoje ES. Gali būti mėginimų riboti darbo jėgos judėjimą, įvesti prekybos apribojimų ir kt. Tokius veiksmus Lietuva galėtų pajusti, tačiau mūsų šaliai, pasak Ramūno Vilpišausko, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus, svarbiausia tai, kas vyksta pagrindinių Lietuvos partnerių gyvenime. Prancūzija šioje rikiuotėje yra tolokai.

Pastarųjų dienų rinkimai parodė, kad euro zonoje ramybės nėra. Štai Graikijos gyventojai sekmadienį vykusiuose parlamento rinkimuose pasakė „ne“ griežtus susitarimus su ES ir Tarptautiniu valiutos fondu palaikančioms valdančiosioms partijoms. Joms nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad galėtų iš naujo tarpusavyje suformuoti daugumos koaliciją. Angelos Merkel Krikščionių demokratų sąjunga patyrė fiasko regioniniuose parlamento rinkimuose Šlėzvigo-Holšteino žemėje.

Europoje įsivyraujant išlaidavimo nuotaikoms, stiprėja radikalios jėgos, grasinančios nutraukti taupymo programas. Gyventojai nesulaukė rezultato, kurį žadėjo taupymo politika, – Europos ekonomika neatsigauna taip greitai, kaip norėtųsi, todėl politikai, įvedę taupymo režimą, nesulaukia rinkėjų simpatijų. Kokiomis nuotaikomis vedami į rinkimus ateis Lietuvos piliečiai, sužinosime jau už pusmečio.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
9 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos

Brangsta lino audiniai ir drabužiai

Tekstilė»Kinų apetitas ir pabrangęs doleris užkėlė lino pluošto kainas
 
Įmonių veiklos rezultatai »