Indeksai
S&P Asia 50+0,14%3.841,46
OMXV-0.27%496.132
EURO STOXX 50+2,10%3.496,28
S&P 500+0,69%2.077,42
Valiutos
EUR-USD-0,07%1,1045
EUR-GBP-0,04%0,7076
EUR-CHF-0,10%1,0473
EUR-JPY-0,03%136,1100
USD-PLN+0,06%3,7918
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-2,48%62,01
Gold(USD/t oz.)-0,13%1.167,80
Copper(USd/lb.)-0,15%262,65
Wheat(USd/bu.)-4,43%588,50
Palūkanos
Euribor 10,00%0,064
Euribor 3-12,50%0,014
Euribor 60,00%0,05
Fondai

Įžvalga
Energetika

Populizmo kainos neskaičiuoja

2012.06.19
Persiųsk

Pasiklausius pastaruoju metu vis smarkiau įsižiebiančių diskusijų dėl Visagino atominės elektrinės (VAE) statybos kirba mintis, jog Lietuvoje nelabai suvokiama, kam mes statome naują atominę jėgainę.

"Verslo žinios"   „Verslo žinios“ Verslo dienraštis

Tiesa, išsamesnės informacijos šiuo klausimu mažoka – su tuo sutinka ir Romas Švedas, buvęs energetikos viceministras, – visuomenė yra prastai informuojama apie energetikos sektoriuje vykstančius procesus.

Tuo, artėjant rinkimams, ir skuba pasinaudoti populizmo nevengiantys politikai. Ypač aktyviai šiame nihilizmo chore reiškiasi kai kurie opozicijos atstovai. Štai socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius neseniai aiškino, kad tik sužinojęs, kokia bus galutinė gaminamos elektros energijos kaina, apsispręstų, ar palaikyti būsimos atominės elektrinės projektą. Neliko nuošalyje ir jo bendražygė Birutė Vėsaitė – ši ponia pareiškė, kad suskystintų dujų terminalas Lietuvai per brangus ir kad dujos iš terminalo gali būti brangesnės nei tos, kurias siūlys „Gazprom“...

Klausantis tokių politikų ir darant išlygą, jog jie iš tiesų taip mano, o ne manipuliuoja rinkėjų sąmone, knieti pasakyti: gerbiamieji, atsipeikėkit. O jei vis dėlto manipuliuoja, tuomet viskas ne taip jau ir nekalta... Ar tokie populistai, buriantys rėksnių minias, nesuvokia, kad minėti energetikos projektai pirmiausia užtikrina Lietuvos stabilumą ir energetikos ūkio nepriklausomybę? Gal derėtų jiems prisiminti, kodėl už dujas mokame brangiau nei visi mūsų kaimynai?

Todėl, kad neturime alternatyvos. Puikiai žinom, kuo virto velionio Algirdo Brazausko sprendimas parduoti trečdalį „Lietuvos dujų“ akcijų „Gazpromui“ pigiai, bet už pažadą tiekti dujas „gera kaina“... Ir kokiame energetiniame užribyje šiandien būtume, jei kadaise būtume leidęsi pririšami už Būtingės terminalo priešininkų ir jų suburtų rėksnių pavadėlio? Buvo baksnojama į pigią naftos kelionę „Družbos“ naftotiekiu, o jo čiaupus neilgai trukus Rusija ėmė ir užsuko.

Dabar mėginama lengvatikius vesti tuo pačiu keliu. Tik kodėl tokie vedliai apdairiai nutyli, kad į šiuos pavojingus žaidimus mūsų valstybę traukia komercinių interesų turinčios trečiosios šalys – ne paslaptis, kad Rusija nenori prarasti virvučių, nes už jų iki šiol tampo alternatyvos neturinčią Lietuvą...

Galim kiek norim guostis, kad esame ES dalis, tačiau priklausomybės nuo vienintelio žaliavų tiekėjo taip ir neatsikratėme. Ar iš tikrųjų norim palikti Lietuvą kaip nusausintą salą ir naiviai tikėtis, kad visi aplinkui tik ir svajos tiekti mums pigią žaliavą – kad ir tuos žabus iš Baltarusijos... 

Savo žaidimus žaidžia ir vėjo bei kitokia alternatyvia energetika suinteresuoti lobistai – tik kažin kodėl jie nelinkę garsinti statistikos, kiek iš tikrųjų kainuoja tokia elektros energija, kurią subsidijuoja visi mokesčių mokėtojai?
Populistai meta kozirį, esą regionui gresia elektros energijos perteklius, todėl VAE nepasiteisins. Tačiau jie nesiima prognozuoti, o kas bus regione po 30–50 m. – jei pati ES elektros pristigs, tai jokiomis jungtimis ir tinklais jos neišprašysime. Dovanų niekas nedalys – mokėsime rinkos kainą, o esant elektros energijos stygiui, tiekėjai jos branginti tikrai nesivaržys. 

Kritikuoti visada yra ką, tačiau tiek, kiek energetinės nepriklausomybės klausimu nuveikė ši Vyriausybė, iki šiol nepadarė nė viena ankstesnioji. Kitos tokios galimybės nukirsti energetinės priklausomybės saitus Lietuva gali ir nebeturėti.

Ypač aktyviai nihilizmo chore, kritikuojančiame Lietuvos energetikos projektus, reiškiasi kai kurie opozicijos atstovai. Štai socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius neseniai aiškino, kad tik sužinojęs, kokia bus galutinė gaminamos elektros energijos kaina, apsispręstų, ar palaikyti būsimos atominės elektrinės projektą. Neliko nuošalyje ir jo bendražygė Birutė Vėsaitė – ši ponia pareiškė, kad suskystintų dujų terminalas Lietuvai per brangus ir kad dujos iš terminalo gali būti brangesnės nei tos, kurias siūlys „Gazprom“. Apie Lietuvos energetinę nepriklausomybę – nė žodžio...

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
9 KomentaraiSKAITYTI KOMENTARUS
Pagrindinės naujienos

„Lidl“ prisitaiko, prekybos rinka – taip pat4

Prekyba»Pasiūlys ir šviežių bandelių, ir kaimiškų prekių
 
Įmonių veiklos rezultatai »