Indeksai
S&P Asia 50-0,51%3.823,27
OMXV-0.04%498.398
EURO STOXX 50-0,62%3.441,76
S&P 500-0,03%2.076,78
Valiutos
EUR-USD+0,27%1,1114
EUR-GBP+0,51%0,7138
EUR-CHF-0,16%1,0443
EUR-JPY+0,02%136,4300
USD-PLN-0,31%3,7699
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-2,82%60,32
Gold(USD/t oz.)+0,37%1.167,80
Copper(USd/lb.)-0,53%261,70
Wheat(USd/bu.)+0,34%590,50
Palūkanos
Euribor 1+3,12%0,066
Euribor 3+7,14%0,015
Euribor 6-2,04%0,048
Fondai

Įžvalga
Finansai, Pasaulis

Dar viena karšta rinka – rimtas išbandymas kapitalizmo moralei

2012.07.19
Persiųsk

Sumaišties ir nusiminimo kupiname pasaulyje Mianmaro opozicijos lyderė Aung San Suu Kyi spinduliuoja optimizmu. Tačiau pastaruoju metu ši moteris, laikoma Nacionalinės lygos už demokratiją simboliu, kalba taip, tarsi trokštų atimti iš kitų gyvenimo džiaugsmą.

Williamas Pesekas   Williamas Pesekas „Bloomberg View“ apžvalgininkas

Suu Kyi įspėja rinkų dalyvius ir vadovus nebūti „beatodairiškais optimistais“ dėl Mianmaro ateities perspektyvų. Tokia pozicija kertasi su nualintos šalies viltimis. Be to, Josephas Stiglitzas, kuris, kaip ir Suu Kyi, apdovanotas Nobelio premija, visos ekonomikos inteligentijos vardu išvadino politikę „perdėta pesimiste“.

Tačiau Suu Kyi rūpestį kelia viena detalė, kuriai neskiriama pakankamai dėmesio, – tai paties kapitalizmo, kuris, kaip tvirtina ekonomistai, išgelbės Mianmarą, keliami pavojai.
 
Tie nedaugelis, kurie neskuba pulti į naująjį Azijos pasienį, abejoja prezidento Theino Seino vykdomų politinių reformų nuoširdumu. Ar jos nebūsiančios tik sumanus klaidinantis ėjimas? Baiminamasi, kad, dosniai dalijant pažadus įgyvendinti pokyčius, kurie taip ir nebus išpildyti, bus išleista milijardai dolerių, tačiau vis tiek į valdžią grįš karinis režimas. Po kruvinų susirėmimų su musulmonais rochinais Vakarų Mianmare žmogaus teisių gynėjų grupės jau prakalbo apie neteisėtus veiksmus.

Kas bus, jeigu tikrąją grėsmę kelia ne generolai, o nekantrūs investuotojai, siekiantys naktinių reformų ir greito pelno?

„Pastaruoju metu nuolat susiduriame su tokiu akių dūmimu“, – praėjusią savaitę Bankoke pareiškė Mianmaro Sąjungos Respublikos Prekybos ir pramonės rūmų federacijos viceprezidentas Maungas Maungas Lay’us. Siaučia toks galingas „potencialių investicijų cunamis“, kad Maungas tvirtina nespėjąs spausdintis vizitinių kortelių – tiek daug jų reikia.

Šis karštligiškas jaudulys spaudžia Mianmarą įgyvendinti plataus pobūdžio reformas; tačiau ekonomika vis dar neįstengia pasiekti politinių pokyčių išvystyto greičio. Kaip pažymėjo Maungas, laiko skirtumas tarp Mianmaro didžiausio miesto Jangono ir Singapūro yra pusantros valandos, tačiau kalbant apie ekonominį išsivystymą, miestus skiria beveik trisdešimtmetis.

Staigiai užplūdus sandorių sudarinėtojams, vietos gyventojai ėmė skųstis besipučiančiomis nekilnojamojo turto kainomis Jangone (buvusiame Rangūne) ir sostinėje Neipide. Tačiau to ir reikėjo laukti, kai parijaus vietoje buvusiai valstybei staiga pradeda barstyti trupinėlius nuo savo stalo tokios milžinės kaip „Coca-Cola Co.“, „General Electric Co.“, „Honda Motor Co.“, „Standard Chartered Plc“, „Tata Motors Ltd.“, „Unilever“ ir „WPP Plc“ kontroliuojanti bendrovė „Ogilvy & Mather“. Darosi baugu vien nuo tos minties, kad Mianmaras, net nespėjęs oficialiai atverti pasauliui savo ekonomikos, gali tapti pernelyg brangia valstybe.

Mianmarui ekonomikos pakilimą pavyks išlaikyti tik tuo atveju, jeigu valstybė pasirinks vykdyti tinkamą politiką. Kyla klausimas, ar užsieniečiai žino, kad jie patys irgi yra gyvybiškai svarbi šio „jeigu“ dalis. Sunku prisiminti, kada paskutinį kartą investuotojai buvo taip optimistiškai nusiteikę pasienio rinkoje. Jie turėtų būti kantrūs ir duoti šaliai laiko atsigauti – modernizuoti ką tik užsimezgusią bankų sistemą, sukurti patikimą teismų aparatą ir pagerinti infrastruktūrą.

Mianmaro centrinio banko valdytojas Thanas Nyeinas turi sudaręs ilgoką savų darbų sąrašą: sukurti tarptautiniu mastu pripažįstamas teisines, reguliavimo ir priežiūros struktūras. „Mums reikia reformuoti ir savo rinką bei valiutos keitimo sistemą, – kalbėjo jis praėjusią savaitę Bankoke. – Privalome keistis.“

Būtinybė keistis tampa dar svarbesnė, jeigu Mianmaras nori susitvarkyti su pasienyje laukiančiu pinigų antplūdžiu. Tik pagalvokite, kas turi būti padaryta, kad Mianmaras pasiektų savo tikslą – įtraukti net 22 bendroves į vertybinių popierių biržos, kurią planuojama atidaryti iki 2015-ųjų, sąrašus. Prisiminkite, kad prieš Kambodžos vertybinių popierių biržos iškilmingą atidarymą sekė beveik dešimtmetį trukusi triukšminga reklama. Šioje biržoje – tik vienos bendrovės akcijos. O Laoso lyginamasis indeksas sudaromas vos iš dviejų akcijų.

Norint, kad Mianmaras išvengtų vadinamojo daugelį besivystančiųjų valstybių užklumpančio išteklių prakeiksmo (paradoksas, kai daug gamtinių išteklių turinčios šalys vystosi lėčiau negu jų turinčios mažiau arba išvis neturinčios valstybės), turi būti priimti iš tiesų įgyvendinami įstatymai. Azijoje apstu pavyzdžių, kai šalys vargsta, stengdamosi visiems po lygiai padalyti iš gausių gamtinių išteklių gaunamą naudą, tačiau pernelyg dažnai lobsta tik korumpuoti valstybės tarnautojai ir jų bičiuliai, o ne plačioji visuomenė.
 
Augant nerimui, kad Mianmaro neištiktų panaši lemtis, užuot stiprinus valdžios aparato galias, Suu Kyi ragina investuoti į demokratijos ir skaidrumo sklaidą bei gyvybingo ir tvaraus privačiojo sektoriaus skatinimą. „Mianmare pernelyg ilgai viešpatavo komandinė ekonomika, ir tuo laikotarpiu šalis niekada neklestėjo, tad dabar, įsileisdami užsienio investicijas, turime viską padaryti teisingai“, – neseniai pareiškė ji.

Svarbu tai, kad Suu Kyi išsakė šį prašymą Osle, kur ji sakė padėkos kalbą, praėjus 21 metams po to, kai jai buvo skirta Nobelio taikos premija. Tarsi teigdama, kad „jeigu pasiryžote ateiti į mūsų šalį, tai ateikite tinkamai“, ji metė iššūkį kapitalistiniam pasauliui, kuris yra pernelyg linkęs į išsišokimus.

Investuotojai veikiausiai netruks atsikirsti: juk elgiamės ir darome visai ne taip. Čia esame tam, kad užsidirbtume. Tačiau galbūt jiems derėtų elgtis kaip socialiniams partneriams, o ne vien tik kaip akcininkams, kad Mianmarui pavyktų išvengti ne tik Suu Kyi verčiančios nuogąstauti grėsmingai tiksinčios jaunimo nedarbo „laiko bombos“. Tas pats pasakytina ir apie garantijas, kad šiandienos galimybės duotų vaisių po penkerių ar dešimties metų. Tad Mianmaro plėtra išties gali tapti didžiausiu uždaviniu, kaip būtų galima užtikrinti etiškas ir tvarias investicijas.
Kaip ir kada pasaulis sužinos, ar Mianmaro atgimimas išties tikras? Mianmaro magnatas Serge’as Punas į šį klausimą, kas tai parodytų, atsako trimis žodžiais: milijonas darbo vietų.

„Jeigu jas sukursime greitai, tai pakeis mūsų šalį, – pareiškė jis. – Tada ir prasidės didieji pokyčiai. O jeigu to neišvysite, mums teks gerokai pasistengti, kad sugebėtume pasiaiškinti, kodėl išblėso mūsų optimizmas.“

***
Williamas Pesekas yra „Bloomberg View“ apžvalgininkas.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
Pagrindinės naujienos
Temos įžvalgos »
„Verslo žinios“Redakcijos nuomonė„Verslo žinios“

Kinai nukabina spyną

Adairas TurnerisJK finansų politikos komiteto ir Lordų rūmų narys.

Kinijos realiųjų reformų iššūkis

Jeffrey'is D. SachsasKolumbijos universiteto ekonomikos profesorius

Nebaudžiamumo spąstai