Indeksai
S&P Asia 50-0,51%3.823,27
OMXV0.00%498.398
EURO STOXX 50-2,22%3.365,20
S&P 500-0,39%2.068,76
Valiutos
EUR-USD-0,01%1,1055
EUR-GBP+0,01%0,7085
EUR-CHF-0,02%1,0419
EUR-JPY-0,01%135,5000
USD-PLN+0,02%3,8025
Žaliavos
Oil (Brent)(USD/bbl.)-5,89%56,77
Gold(USD/t oz.)+0,50%1.169,30
Copper(USd/lb.)-3,65%253,50
Wheat(USd/bu.)+0,85%595,50
Palūkanos
Euribor 1+1,52%0,067
Euribor 30,00%0,015
Euribor 6+2,08%0,049
Fondai

Įžvalga
Lietuva

Gniaužia ekonominį kumštį

2012.08.14
Persiųsk

Draugiškų šūkių laikas senka – girdėdami vis dažnėjančius nepasitenkinimo pliūpsnius Baltarusijos vadovo retorikoje, nerimo signalus, ko gero, gaudo ir lietuvių verslininkai, investavę kaimyninėje šalyje.

"Verslo žinios"   „Verslo žinios“ Verslo dienraštis

Po įsižiebusio „pliušinių meškiukų desanto“ skandalo Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka pagrasino Lietuvai, pažadėjęs rasti „adekvatų atsakymą į šiuos pliušinius reikalus“.

Nereikia daug spėlioti, kad suprastum, jog kaimyninės šalies prezidento atsakymas bus sudarytas iš ekonominio poveikio priemonių. Pirmuoju taikiniu gali tapti Klaipėdos jūrų uostas – mat per jį keliauja didelė dalis baltarusiškų krovinių, sudaranti apie trečdalį uosto krovos srautų. Atėmę dalį lietuviško uosto „duonos“ baltarusiai grasina nukreipti krovinius į Latvijos, Rusijos ir Ukrainos uostus. Kliūčių turėtų patirti ir lietuviai, per Baltarusijos teritoriją vežantys savo krovinius, pvz., importuodami energijos išteklius.

Tiesa, Baltarusijos žaidimas Klaipėdos uosto korta Lietuvai – ne naujiena. Naujausias pavyzdys – birželį Molodečno mieste vykusio Lietuvos ir Baltarusijos regioninio bendradarbiavimo forumo išvakarėse Baltarusijos prezidento patarėjas Valentinas Rybakovas pareiškė, kad dabar didžioji jo šalies užsienio prekybos krovinių srauto dalis tenka Baltijos valstybių uostams, todėl svarstoma reali perspektyva skaidyti šiuos srautus.

Ir štai proga imtis tokios „diversifikacijos“ pasitaikė. Kiek realūs yra Baltarusijos planai ieškoti kitų uostų savo kroviniams, parodys laikas. Tačiau girdėdami dažnėjančius nepasitenkinimo pliūpsnius kaimyninės šalies vadovo retorikoje, nerimo signalus, ko gero, gaudo ir lietuvių verslininkai, investavę ir dirbantys Baltarusijoje. Lietuvos pramonininkų konfederacijos duomenimis, šioje šalyje veikia apie 500 lietuviško kapitalo įmonių – dirba maisto pramonės, gamtos išteklių panaudojimo, statybos ir daugelio kitų sričių įmonės. Juokaujama, kad sunku būtų rasti ūkio sektorių, kurio atstovai nedirbtų Baltarusijoje. Lietuvos sukauptos tiesioginės užsienio investicijos (TUI) Baltarusijoje kovo 31 dieną viršijo 200 mln. Lt – tai sudarė 3,5% visų šalies TUI.

Nors ES įvedė ekonomines sankcijas Baltarusijai, lietuviškų įmonių vadovai teigia kol kas dėl to nieko nepraradę. ES atstovai yra užsiminę, kad tolesnis sankcijų likimas priklausys nuo rugsėjį vyksiančių Baltarusijos parlamento rinkimų – priemonės gali būti sugriežtintos, paliktos tokios pačios arba sušvelnintos. Turint omenyje meškiukų istoriją ir subjurusius santykius su Švedija ir Lietuva, sankcijų sušvelninimo kaimyninė šalis vargu ar gali tikėtis.

Lietuvos verslininkų norai investuoti gretimoje valstybėje kiek atšalo – birželį skelbta, kad „Achemos grupė“ atsisako investicinių planų Baltarusijoje. Buvo ketinta užsiimti energetikos, žemės ūkio verslu, atsinaujinančių išteklių projektais. Grupės vadovas Arūnas Laurinaitis baiminosi, kad politikams priėmus vienokį ar kitokį sprendimą gali pakibti šimtai milijonų litų. Kiti verslininkai prisipažįsta, kad pradėtus projektus kaimyninėje šalyje įgyvendina toliau, tačiau dėliodami ateities investicijų planus mintis vis dažniau kreipia į Ukrainą ar Rusiją, nors ir tuose kraštuose nevertėtų atmesti rizikos veiksnio.

Vargu ar galima dabar prognozuoti tolesnius Minsko žingsnius. Tačiau aišku viena – su šia šalimi dirbantys ar dar tik planuojantys investuoti Baltarusijoje Lietuvos verslininkai turėtų įvertinti riziką, atidžiai stebėti situaciją ir būti pasirengę galimiems netikėtumams.

Pasidalink:
Visas tinklalapyje vz.lt skelbiamas turinys yra UAB "Verslo žinios" nuosavybė, jei nenurodyta kitaip. Atgaminti, viešai skelbti šį turinį be bendrovės raštiško sutikimo draudžiama. Cituojant būtina nuoroda į šaltinį. Cituojamo teksto apimtis negali viršyti 500 (penkių šimtų) spaudos ženklų. Plačiau: http://vz.lt/static/citavimas
Komentuok
Primename, kad Lietuvos Respublikos įstatymai draudžia...
1) raginti prievarta keisti Lietuvos Respublikos konstitucinę santvarką; 2) skatinti kėsintis į Lietuvos Respublikos suverenitetą, jos teritorijos vientisumą, politinę nepriklausomybę; 3) kurstyti karą ar neapykantą, tyčiotis, niekinti, kurstyti diskriminuoti, smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, lytinės orientacijos, etninės priklausomybės, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų ar religijos pagrindu; 4) platinti, propaguoti ar reklamuoti pornografiją, taip pat propaguoti ir (ar) reklamuoti seksualines paslaugas, lytinius iškrypimus; 5) propaguoti ir (ar) reklamuoti žalingus įpročius ir narkotines ar psichotropines medžiagas. Draudžiama platinti dezinformaciją ir informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą. Draudžiama skleisti informaciją, pažeidžiančią nekaltumo prezumpciją ir kliudančią teisminės valdžios nešališkumui.
Pagrindinės naujienos
Įmonių veiklos rezultatai »