Baltarusijai šnipinėjusiam kariuomenės paramedikui – 3 m. nelaisvės

Publikuota: 2016-03-04 Autorius: Rašyti komentarą

Penktadienį Vilniaus apygardos teismas trejiems metams nelaisvės nuteisė Andrejų Ošurkovą – buvusį Lietuvos kariuomenės paramediką, kaltintą šnipinėjimu Baltarusijos naudai.

Andrejus Ošurkovas,. buvęs Lietuvos kariuomenės paramedikas, nuteistas už šnipinėjimą Baltarusijai. „15min.lt“ / „Scanpix“ nuotr.
Andrejus Ošurkovas,. buvęs Lietuvos kariuomenės paramedikas, nuteistas už šnipinėjimą Baltarusijai. „15min.lt“ / „Scanpix“ nuotr.

Teismas nustatė, kad 2006 m. p. Ošurkovas, dirbdamas ir gyvendamas Baltarusijoje, Minske, susitarė su S. K., Baltarusijos Respublikos žvalgybos organizacijos vadovu, kad jis grįžęs į Lietuvą ir pradėjęs privalomąją karinę tarnybą Lietuvos kariuomenėje už piniginį atlygį perduos jam Baltarusijos žvalgybos organizaciją dominančią informaciją apie Lietuvos kariuomenę, joje dirbančių ir tarnaujančių asmenų patriotinį nusiteikimą ir lojalumą Lietuvai.

Nuteistasis, 2007 m. sugrįžęs į Lietuvą, atlikdamas privalomąją pradinę karinę tarnybą Lietuvos kariuomenės Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, vykdė S. K. pavestą užduotį: rinko ir perduodavo tarnybos paslaptį sudarančią informaciją. Kaltinamasis šią informaciją fotografavo, užsirašinėjo, braižė projektų schemas ar planus, stebėjo juos ir įsiminė, betarpiškai bendravo su tarnybą atliekančiais kariais, klausėsi jų pokalbių, persirašė karių duomenis iš dokumentų, kuriais galėjo pasinaudoti tarnybos metu, skelbiama teismo išplatintame pranešime.

„Nusikaltimas padarytas tiesiogine tyčia. Kaltinamasis buvo užverbuotas Baltarusijos žvalgybos jau 2006 m. Tarnaudamas Lietuvos kariuomenėje, dirbdamas karinėse struktūrose rinko informaciją, susijusią su Lietuvos kariuomene, karine technika, karių ruošimo programomis, kariuomenės objektais, karių lojalumu savo valstybei ir galimybėmis juos panaudoti kitos valstybės interesams. Šią informaciją kaltinamasis perduodavo Baltarusijos žvalgybos agentui, su kuriuo bendraudamas naudojosi priedangos patalpomis, keitė telefonų tinklus ir kt.“, – teigia teismas.

Pats kaltinamasis bandė įtikinti teismą, kad jis nesiekė pakenkti Lietuvos valstybei, o tik norėjo pasipelnyti, tačiau teismas, remdamasis bylos duomenimis ir įvertinęs, kad kaltinamasis yra vidurinio išsilavinimo, pakankamai nuovokus, padarė išvadą, kad jis be jokios abejonės suprato, jog jo veiksmai yra naudingi kitai valstybei, o surinkta informacija gali būti panaudota prieš Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorinį vientisumą ir konstitucinę santvarką.

„Visa tai žinodamas jis vis tiek veikė pagal išankstines užduotis ir užtikrino, kad tokia informacija Baltarusijos žvalgybai būtų perduota. Šios aplinkybės atskleidžia kaltinamojo tiesioginės tyčios turinį, nes jis suprato savo nusikalstamų veiksmų tikslus ir siekė juos realizuoti“, – teigia teismas.

Teisėjai nenustatė kaltinamojo atsakomybę sunkinančių aplinkybių. Jo atsakomybę lengvina tai, kad jis prisipažino kaltu ir nuoširdžiai gailisi, padėjo atskleisti nusikaltimą.

Teismas, skirdamas ir parinkdamas bausmę bei jos trukmę, atsižvelgė į tai, kad padarytas nusikaltimas yra labai sunkus, tęsėsi pakankamai ilgai, tačiau kaltinamasis praeityje neteistas, charakterizuojamas teigiamai, priklausomybės ligų centre neužregistruotas, į narkologinę įskaitą neįrašytas, ilgą laiką buvo suimtas kalėjimo sąlygomis.

Be to, parenkant bausmės trukmę, buvo atsižvelgta ir į tai, kad nuo 2012 m. rugpjūčio mėn. naudojant technines priemones, kurių pagalba p. Ošurkovas buvo sekamas (fiksuojami kaltinamojo susitikimai su Baltarusijos valstybės žvalgybos agentu, perduodama informacija), specialiosios tarnybos beveik metus laiko šnipinėjimo nenutraukė ir sudarė sąlygas Lietuvos kariuomenei bei Lietuvos saugumui svarbiai informacijai patekti Baltarusijos valstybės žvalgybai.

Šis sprendimas per 20 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniams teismui.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta pagal augimą Bendrovė Augimas (2012-2015),% Veikla
55 UAB „Gevalda“ 556,5% Kelių ir automagistralių tiesimas
75 UAB „Drusta“ 480,3% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
94 UAB „Stikloporas“ 409,8% Kitų, niekur kitur nepriskirtų, nemetalo mineralinių produktų gamyba
132 UAB „He-Ma“ 343,8% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
146 UAB „Viskas dujoms“ 323,9% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba

10 didžiausių Lietuvos bendrovių

TOP1000
Bendrovė Apyvarta (tūkst. Eur)
ORLEN Lietuva, AB 3.729.628
Maxima LT, UAB 1.524.423
Achema, AB 562.583
Sanitex, UAB 542.920
Lukoil Baltija, UAB 438.212
Lietuvos geležinkeliai, AB 428.994
Linas Agro, AB 427.384
Lifosa, AB 412.687
Norfos mažmena, UAB 408.922
Girteka logistics, UAB 395.143
Lentelė sudaryta pagal „Verslo žinių“ publikuotus reitingus iš bendrovių, pateikusių duomenis Registrų centrui.

Verslo žinių pasiūlymai

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Tiems, kurie niekada nenustoja mokytis

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau