Dėl užsienio specialistų konkuruosime su estais

Publikuota: 2016-03-06 Autorius: Rašyti komentarą

Estijos, kurioje nedarbas šiek tiek viršija 5 %, vyriausybė ruošiasi supaprastinti reikalavimus imigrantams, kurie duotų naudos šalies ekonomikai. IT sektoriaus sprecialistams bus atšauktos galiojančios kvotos, o tautos „gynėjų“ gaujos, puldinėjančios atvykusius, smerkiamos.
Reikalavimus darbuotojams iš užsienio siūloma švelninti ir Lietuvoje.

VLADIMIRO IVANOVO (VŽ) NUOTR.
VLADIMIRO IVANOVO (VŽ) NUOTR.

Šią savaitę vykusioje Centrinės darbdavių sąjungos konferencijoje „Welcome to Estonia? Apie imigraciją be panikos“, estų ministras pirmininkas Taavi Roivas pareiškė, kad vyriausybė nusiteikusi palengvinti gyvenimą užsieniečiams.

Premjero duomenimis, jeigu dar 2012 m. migracijos saldo buvo teigiamas ir sudarė 3.600 asmenų, tai pernai jis jau buvo neigiamas – minus 96 žmonės.

„Gandai apie masinį išvykimą iš šalies yra gerokai perdėti. Ir mes privalome galvoti apie imigraciją be panikos“, – tvirtino vyriausybės vadovas.

Pasak jo, būtina ieškoti žmonių, kurie norėtų dirbti Estijoje. Ir pagalvoti, kaip plačiau pristatyti šalies galimybes. Anot jo, Estija užsienyje žinoma, kaip šalis, kurioje sudarytos palankios sąlygos verslui, šalies, kurioje stiprus IT sektorius.

„Tačiau mūsų laukia dar ilgas kelias. Indėlis į mokslą ir tiriamąją veiklą turi stipriai išaugti. Vyriausybė tam galėtų skirti maždaug 1% BVP, tačiau verslas šiems tikslams turėtų skirti dar daugiau“ – ragino premjeras.

Laisvas darbo jėgos judėjimas, p. Roivo žodžiais, yra svarbus ekonomikos faktorius, bet Estijoje vis dar galioja imigracijos kvotos. Į Estiją per 2015 m. atvyko 1.400 darbuotojų iš ne ES šalių – 62% jų buvo iš Ukrainos. Atvykusiųjų pagrindą sudarė sudarė kvalifikuoti specialistai, įnešantys nemažą indėlį į šalies ekonomiką.

Premjeras pranešė, kad tiems užsieniečiams, kurie norės Estijoje įkurti savo įmonę ir įdarbinti darbuotojus iš užsienio, reikalavimai bus mažesni. Pavyzdžiui, nebebus reikalaujama, kad tokių darbuotojų algos privalo būti ne mažesnės kaip 1,24 šalies darbo užmokesčio vidurkio. Taip pat būtų leidžiama užsienio darbuotojui atvykti su šeima. Įstatymo pataisos, kaip įsitikinęs premjeras, bus priimtos dar šiais metais.

Lietuva projektą au parengė

Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisos pateiktos ir Lietuvos vyriausybei. Jomis siekiama „spręsti Lietuvos darbo rinkoje egzistuojančią kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemą, turinčią įtakos verslo plėtrai“. Pavyzdžiui, siūloma įstatyme įtvirtinti naują pagrindą išduoti leidimą laikinai gyventi užsienio startuoliui, kuris ketina užsiimti veikla, susijusia su naujų technologijų ar kitų naujovių diegimu. Siūloma numatyti, kad toks užsienietis gali atvykti su šeima, o jų prašymai būtų nagrinėjami sprčiau.

Užsieniečiams įmonių vadovams taip pat siūloma taikyti palankesnes atvykimo sąlygas – leisti kartu atvykti šeimos nariams.

Siūloma pavesti Vyriausybei tvirtinti profesijų, kurioms būtina aukšta profesinė kvalifikacija ir kurių darbuotojų trūksta Lietuvoje, sąrašą. Taip pat siūloma išplėsti ratą užsieniečių, kurie galėtų pretenduoti į leidimą laikinai gyventi (mėlynąją kortelę), pakeičiant darbo užmokesčio, kurį darbdavys turi įsipareigoti mokėti aukštą profesinę kvalifikaciją turinčiam užsieniečiui, dydį –jis sumažėtų nuo šiuo metu nustatytų 2 vidutinio darbo užmokesčių iki 1,5 (dabar būtų 1.102 Eur).

Taip pat siūloma palengvinti sąlygas įsidarbinti užsieniečiui, kuris pabaigė studijas ar mokymąsi pagal profesinio mokymo programą Lietuvoje ir ketina dirbti pagal įgytą kvalifikaciją.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta Lietuvos „Gazelė 2015“ Bendrovė Augimas (2011-2014),% Veikla
26 UAB „Scandi house“ 836% Naujų pastatų statyba
31 UAB „Viskas dujoms“ 783% Kitų mašinų ir įrangos didmeninė prekyba
108 UAB „VA STATYBA“ 401% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
116 UAB „DRUSTA“ 375% Gyvenamųjų ir negyvenamųjų pastatų statyba
119 UAB „MEGANOVA LT“ 370% Baldų, kilimų ir apšvietimo įrangos didmeninė prekyba

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Užsiprenumeravus dabar dovana

Žurnalas mąstantiems ir smalsiems

Žurnalas mąstantiems ir smalsiems

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

Svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Naršydami toliau, jūs sutinkate su slapukų politika. Sutikimą visada galite pakeisti naršyklės nustatymuose.
Sutinku Plačiau