2016 m. SkGD dedamoji didesnė, paskirstymo kaina – mažesnė

Komisija, įvertinusi AB „Klaipėdos nafta" 2015 m. sąnaudas suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalui eksploatuoti ir planuojamą perduoti dujų kiekį, pakoregavo papildomą dedamąją prie gamtinių dujų perdavimo kainos (tiekimo saugumo dedamąją) 2016 m. Lietuvos Respublikos sistemos naudotojams (vidiniam išleidimo taškui) tiekimo saugumo dedamoji sieks 2,59 Eur/MWh, 20,46% daugiau, nei iki šiol (buvo 2,15 Eur/MWh).
Klaipėdos terminalo įleidimo taške gamtines dujas perkantiems ne Lietuvos Respublikos perdavimo sistemos naudotojams tiekimo saugumo dedamoji ūgtelėjo 19,42%, nuo 2,73 Eur/MWh iki 3,26 Eur/MWh.
Tiekimo saugumo dedamosios augimui įtakos turėjo mažėjantis perdavimo sistema transportuojamų gamtinių dujų kiekis, bei JAV dolerio brangimas euro atžvilgiu. 2016 m. planuojama perduoti 2,075 mlrd. kub. m. dujų, t. y. 12,7% mažiau nei prognozuojamas kiekis 2015 m.
Saugumo dedamoji yra papildoma dedamoji prie gamtinių dujų perdavimo kainos ir mokama nepriklausomai nuo to, ar dujos perkamos iš SGD terminalo, ar gaunamos iš „Gazprom". Tai pastoviosios sąnaudos, skirtos užtikrinti nepertraukiamą SGD terminalo darbą ir padengti visoms būtinosioms eksploatavimo sąnaudoms (įskaitant nuomą bei nusidėvėjimą). SGD terminalo saugumo dedamoji Komisijos yra nustatyta 2015–2019 metų laikotarpiui, ji gali būti koreguojama ne dažniau kaip kartą per metus.
Nebendradarbiaudami su „Latvijas Gaze“ sutaupė
Paskirtasis gamtinių dujų tiekėjas „Litgas“, savo ruožtu, veiklą vykdė efektyviau, nei buvo nustačiusi VKEKK, dėl to komisija suderino 68% mažesnę, nei dabartinė, dujų tiekimo kainą. Paskritojo tiekėjo parduodamų gamtinių dujų tiekimo kaina 2016 m. bus nedidesnė, nei 0,39 Eur/MWh.
Veiklos sąnaudas mažinti padėjo ir tai, kad bendrovė nesinaudojo „Latvijas Gaze“ Inčukalnio dujų saugykla Latvijoje dujų mainymui, o balansą vedė su „Lietuvos dujomis“. Dominykas Tučkus, „Litgas“ vadovas, yra sakęs, kad pigesnė alternatyva atsirado tik po to, kai nepavyko dėl dujų mainymo susitarti su Latvijos bendrove.
Veiklos sąnaudų mažėjimui taip pat įtaką padarė mažesnė, nei planuota, „Statoil“ gamtinių dujų kaina. VKEKK buvo nustačiusi 29,04 Eur/MWh SkGD kainą, kuomet faktinė dujų kaina siekė 28,62 Eur/MWh.