Užstatas startavo: į taromatus jau galima mesti daugkartinius alaus ir giros butelius

Publikuota: 2016-02-01 Autorius: Rašyti komentarą

Nuo šiandien, vasario 1 d., Lietuvoje pradėjo veikti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Tiesa, kol kas užstato ženklu pažymėtų vienkartinių gėrimų pakuočių parduotuvėse dar nėra, tačiau į taromatus jau galima mesti daugkartinius stiklinius alaus ir giros butelius – tuos, kuriuos parduotuvės iki šiol supirkdavo tik rankiniu būdu.

Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

„Vasario 1 d. yra simbolinė užstato sistemos starto diena. Vartotojai, šiandien atėję į parduotuves, ko gero, dar negalės įsigyti gėrimų vienkartinėse užstatinėse pakuotėse – jas gamintojai ir importuotojai nuo vasario 1 d. dar tik pradeda tiekti į parduotuves. Tačiau vasario antroje pusėje rinkoje jau turėtų būti didelis kiekis vienkartinių užstatinių gėrimų pakuočių“, – šiandien Vilniuje vykusiame užstato sistemos atidarymo renginyje kalbėjo Gintaras Varnas, VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ generalinis direktorius.

Pasak jo, gyventojams naudotis naująja užstato sistema turėtų būti paprasta.

„Tikime, kad Lietuvos gyventojai dalyvauti užstato sistemoje jau yra pasirengę, juk šalyje 10 metų veikia daugkartinių stiklinių gėrimų butelių užstato sistema, nuo vasario ji tiesiog pasipildė dar ir vienkartine stikline, metaline bei PET gėrimų pakuote“, – dėstė p. Varnas.

Jis skaičiuoja, kad „senoje“ daugkartinių stiklo butelių sistemoje per metus apsisukdavo apie 100 mln. vnt. taros, o nuo šiandien startavus ir vienkartinės pakuotės užstato sistemai, prie šios skaičiaus prisidės dar apie 600 mln. vnt. pakuočių – skardinių, PET ir vienkartinių stiklo butelių.

Taromatai jau įjungti

Šiuo metu šalies parduotuvėse yra įrengta apie 450 taromatų, į kuriuos vartotojai gali grąžinti gėrimų pakuotes. Nors užstatinių vienkartinių gėrimų pakuočių prekyboje dar nėra, taromatams darbo bus – nuo šiandien į taromatus jau galima mesti daugkartinius stiklinius alaus bei giros butelius ir susigrąžinti 10 ct. užstatą.

Planuojama, kad iki balandžio pabaigos šalies parduotuvėse bus įrengta iš viso 1.000 taromatų.

Iki gegužės 1 d. yra numatytas pereinamasis laikotarpis, skirtas tam, kad parduotuvės galėtų išparduoti gėrimus neužstatinėse pakuotėse, taigi iki gegužės parduotuvėse bus parduodamos tiek užstatinės, tiek ir neužstatinės vienkartinės gėrimų pakuotės – už vienas bus imamas ir grąžinamas užstatas, už kitas ne.

Vienuolikti Europoje

Algimantas Salamakinas, Seimo Aplinkos komiteto pirmininkas, suskaičiavo, kad Lietuva tapo vienuolikta ES šalimi, įsidiegusia viekartinės gėrimų pakuotės užstato sistemą.

„Tikimės, kad pavasarį gamtoje matysime gerokai mažiau besimėtančių tuščių pakuočių nei anskčiau, nes 10 ct. dydžio užstatas dalį vartotojų tikrai motyvuos tuščią tarą, užuot išmetus, atiduoti į parduotuves ir susigrąžinti užstatą. Tikimės, kad naujoji sistema bus patogi gyventojams ir jie rinksis grąžinti gėrimų pakuotes į parduotuves“, – kalbėjo p. Salamakinas.

Kęstutis Trečiokas, Aplinkos ministras, sakė, kad šiemet šalyje planuojama surinkti apie pusę į rinką pateksiančių vienkartinių gėrimų pakuočių, o po trejų metų – jau 90%.

FOTOGALERIJA: Lietuvoje pradeda veikti taromatai (26)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:


Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vieta Lietuvos „Gazelė 2015“ Bendrovė Augimas (2011-2014),% Apskritis
24 UAB „Projestos projektai“ 877% Vilniaus
38 UAB „Geležinkelių projektavimas“ 748% Vilniaus
41 Beta Media, UAB 731% Vilniaus
59 UAB „Maniga“ 590% Vilniaus
73 UAB „ELGUVA“ 531% Vilniaus
cv.lt
 

Verslo žinių pasiūlymai

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Smalsiems, protingiems, norintiems suprasti

Užsiprenumeravus dabar dovana

Žurnalas mąstantiems ir smalsiems

Žurnalas mąstantiems ir smalsiems

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų