VMI pateikė išaiškinimą dėl NT mokesčio
Šių metų rugsėjo 22 d. Konstituciniam teismui nusprendus, jog nekilnojamojo turto (NT) mokesčiu neapmokestinamąją vertę (220.000 Eur) kiekvienam asmeniui reikia taikyti individualiai, o ne visam šeimos turtui, VMI paaiškina, jog taikant tokią tvarką NT mokestį reikia mokėti už visus 2015 m. Jeigu turtas sutuoktiniams priklauso bendrąja jungtine nuosavybe, kiekvienas iš sutuoktiniu taip pat gali taikyti 220.000 Eur neapmokestinamąją vertę.
Mokesčio tarifas siekia 0,5%, o mokestį už šiuos metus reikia sumokėti iki gruodžio 15 d.
Šis mokesčių išaiškinimas pasirodė po šiandien pasirodžiusių „Verslo žinių“ publikacijų.
Rimantas Šadžius, finansų ministras, dar vakar teigė, jog atsakymo į klausimą, kaip reikia mokėti NT mokestį už šiuos metus neturi.
„Aš kompetentingo atsakymo pateikti negaliu. Be abejo, atsirado teisinė spraga, ir aiškumo labai reikia. Artimiausiu metu komentarai bus pateikti. Mokesčio mokėjimo terminas dar neatėjo, dar šiek tiek laiko turime“, – vakar „Verslo žinioms“ komentavo p. Šadžius.
TAIP PAT SKAITYKITE:
Ministeriškas pingpongas Neįstengia užkamšyti NT mokesčio teisinių spragųNT mokestį reikėtų mokėti tik nuo savo, o ne nuo bendro šeimos turto
Anot VMI, jeigu mokestis jau sumokėtas, bus grąžinta NT permoka. Tačiau, VMI nepatikslina, ar pinigai bus grąžinti, jeigu mokestis sumokėtas iki KT sprendimo. VMI pozicija dėl šio klausimo derinama su teisės ekspertais.
Bendros šeimos deklaracijos teikti nereikės. Jei NT vertė viršija 220.000 Eur., kiekvienas iš sutuoktinių turi atskirai pateikti savo deklaraciją KIT711.
1 Pavyzdys
Sutuoktiniai 2015 m. bendrąja jungtinės nuosavybės teise valdo gyvenamosios paskirties turtą — butą, kurio mokestinė vertė yra 235.000 Eur.
Kadangi sutuoktiniai butą valdo bendrąja jungtine nuosavybės teise, kiekvienam iš sutuoktinių priklausančio buto dalies vertė yra 117.500 Eur (235.000 / 2). Todėl kiekvienas iš sutuoktinių NT mokesčio neturės mokėti, nes kiekvienam iš jų priklausančio buto dalies vertė neviršija 220.000 Eur.
2 Pavyzdys
Nepilnametis vaikas 2014 m. gruodžio 15 d. iš senelių dovanu gavo gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą — butą, kurio mokestinė vertė yra 230.000 Eur. Tėvai jokio nekilnojamojo turto nuosavybės teise nevaldo. Tokiu atveju nepilnamečių vaikų deklaraciją užpildyti, pateikti ir NT mokestį sumokėti privalo vienas iš tėvų. Todėl tėvai vaiko vardu turi pateikti 2015 m. mokestinio laikotarpio deklaraciją KIT715 ir apskaičiuoti NT mokestį.
3 Pavyzdys
2015 m. vasario 9 dieną gyventojai sudarė santuoką ir pasirašė ikivedybinę sutartį, pagal kurią sutarė, kad visas nekilnojamasis turtas, kurį jie įsigys gyvendami santuokoje, nuo turto įgijimo momento tampa asmenine, turtą įsigijusio sutuoktinio nuosavybe. 2015 m. liepos mėn. sutuoktinis įsigijo namą, kurio mokestinė vertė yra 250.000 Eur.
Šiuo atveju tik sutuoktiniui atsiranda prievolė apskaičiuoti, sumokėti NT mokestį ir už save pateikti NT mokesčio deklaraciją KIT715 už 2015 m. rugpjūčio—gruodžio mėnesius. Šiuo atveju sutuoktinis NT mokestį turės apskaičiuoti ir sumokėti nuo 30.000 Eur, nes įsigyto namo mokestinė vertė viršijo 220.000 Eur.
4 Pavyzdys
Sutuoktiniai (neturintys vaikų) 2015 m. bendrąja jungtine nuosavybės teise valdo gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą – butą, kurio mokestinė vertė yra 300.000 Eur. Sutuoktinė 2015 m. spalio mėn., t.y. iki 2015 m. gruodžio 15 d., pateikė šeimos NTM deklaraciją KIT715 ir nuo 80.000 Eur (300.000 -220.000) sumokėjo NT mokestį
Tokiu atveju NT mokestis už visą 2015 m. mokestinį laikotarpį turėtų būti apskaičiuojamas, taikant individualią 220.000 Eur neapmokestinamąją vertę kiekvienam fiziniam asmeniui, nuosavybės teise turinčiam NTMĮ 7 straipsnio 1 dalies 6 punkte išvardytų paskirčių nekilnojamojo turto.
Kiekvienam iš sutuoktinių priklausančio turto vertės dalis yra 150.000 Eur (300 000/2), t.y. neviršija neapmokestinamosios 220.000 Eur vertės. Todėl kiekvienas iš sutuoktinių atskirai teikti deklaracijos ir mokėti NTM už 2015 m. neturėjo.
Atsižvelgiant į tai, susidariusi NTM permoka už 2015 m. sutuoktiniams bus sugrąžinta vadovaujantis Lietuvos mokesčių administravimo įstatymo nustatyta tvarka.
VERSLO TRIBŪNA
Kitos NT lengvatos
Apskaičiuojant NT mokestį už 2015 m., papildoma lengvata taikoma šeimos nariams priklausančio nekilnojamojo turto vertei, jei tos šeimos augina tris ir daugiau vaikų iki 18 m., ar tos šeimos augina neįgalų vaiką iki 18 m., taip pat vyresnį neįgalų vaiką, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis.
Anot VMI, tokiu atveju neapmokestinamoji nekilnojamojo turto, priklausančio šeimos nariams, vertė didinama 30% ir yra taikoma individualiai kiekvienam iš sutuoktinių jų pasirinktu santykiu.
Todėl kiekvienas iš sutuoktinių gali pasirinkti, kokiu santykiu taikyti neapmokestinamosios vertės padidėjimą 66.000 Eur. Šiuo atveju sutuoktiniai gali šią vertę prisitaikyti lygiom dalim, t. y. po 33.000 Eur, arba vienas iš sutuoktinių gali prisitaikyti visą neapmokestinamą 66.000 Eur vertę, arba kiekvienas iš sutuoktinių neapmokestinamą vertę prisitaiko savo pasirinktu santykiu. Pavyzdžiui, vienas sutuoktinis prisitaiko 40.000 Eur, kitas — 26.000 Eur.
Sutuoktinių sutarimu taikomas papildomas neapmokestinamasis 30% vertės dydis ir jo paskirstymas tarp sutuoktinių nėra atskirai įteisinamas jokiais juridinę galią turinčiais dokumentais. Todėl neapmokestinamosios vertės paskirstymą sutuoktiniai kiekvieniems mokestiniams metams gali savo susitarimu keisti.
5. Pavyzdys
2015 m. sausio 1 d. sutuoktiniams, auginantiems du nepilnamečius vaikus, priklauso kotedžas, kurio mokestinė vertė — 510.000 Eur, sodas, kurio mokestinė vertė — 105 000 Eur, ir garažas, kurio mokestinė vertė — 20.000 Eur. Minėtiems sutuoktiniams butas, sodas ir garažas priklauso bendrąja jungtine nuosavybės teise. 2015 m. birželio 22 d. sutuoktiniams gimė trečias vaikas. Ar sutuoktiniams atsiranda prievolė apskaičiuoti ir sumokėti NTM už 2015 m.?
Kadangi sutuoktiniams trečias vaikas gimė birželio 22 d., neapmokestinama nekilnojamojo turto vertė yra didinama 30% nuo to paties mėnesio, t. y. nuo birželio mėnesio neapmokestinama vertė didinama 66.000 Eur.
Sutuoktiniams bendrąja jungtine nuosavybės teise priklausančio viso nekilnojamojo turto mokestinė vertė yra 635.000 Eur (510.000 + 105.000 + 20.000). Taigi kiekvienam iš sutuoktinių priklausančio turto dalies vertė yra 317.500 Eur ((510 000 + 105 000 + 20 000) / 2).
Sutuoktiniai nusprendė neapmokestinamosios vertės padidėjimą kiekvienas taikyti lygiomis dalimis, t. y. kiekvienas po 33.000 Eur. Tokiu atveju kiekvienam iš sutuoktinų priklausančio turto vertės neapmokestinamoji dalis nuo birželio mėnesio yra 253.000 Eur (220.000 + 33.000).
Todėl kiekvienas iš sutuoktinių už laikotarpį nuo sausio iki gegužės mėnesio NTM turi apskaičiuoti ir sumokėti nuo 97.500 Eur ( 317 500 – 220 000). Nuo birželio iki gruodžio mėnesio kiekvienas iš sutuoktinių NTM turi apskaičiuoti ir sumokėti nuo 64.500 Eur (317.500 – 253.000). Kiekvienas iš sutuoktinių atskirai už save turi pateikti ir NTM deklaraciją KIT715.